2 kwietnia, w 18. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II w całej Polsce odbyły się Marsze Papieskie. Setki tysięcy ludzi mimo chłodu i deszczu wyszły na ulice polskich miast aby okazać pamięć o wielkim Papieżu Polaku, wyrazić swój szacunek do jego nauczania i dać świadectwo, że święty Jan Paweł II jest dla nich niepodważalnym autorytetem. Uczestnicy Marszy przyszli również po to, aby zaprotestować przeciwko szkalowaniu dobrego imienia świętego Jana Pawła II, obrońcy człowieka, małżeństwa, rodziny i wielkiego Polaka.

„Ty nas obudziłeś, My Cię obronimy” pod tym hasłem w obronie świętego Jana Pawła II stanęła również NSZZ „Solidarność”. Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda napisał na Twiettrze: „Nie pozwolimy Go szkalować, będziemy bronić jego autorytetu i wybitnych zasług zarówno dla „Solidarności”, jak również dla wszystkich Polaków.” Wiele struktur NSZZ „Solidarność” przyjęło stanowiska w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II sprzeciwiające się podważaniu jego autorytetu oraz lekceważeniu jego nauczania, które w Polsce doprowadziło do obalenia systemu komunistycznego. NSZZ „Solidarność” współorganizowała Marsze Papieskie, a członkowie Związku nie zawiedli i licznie na nie przybyli.

W Krakowie Marsz Papieski rozpoczął się o godz. 13.30 na Krakowskich Błoniach przy kamieniu upamiętniającym Msze Papieskie, gdzie Piotr Duda, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” i przedstawiciele NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolska złożyli kwiaty.

 

Następnie zgromadzone tłumy przeszły ulicami Krakowa: 3 Maja, Al. Mickiewicza, Karmelicką, Szewską na Rynek Główny.

 

 

Na trasie przemarszu modlono się, słuchano fragmentów homilii św. Jana Pawła II, maszerowano w skupieniu i zadumie.

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można „zdezerterować”. Wreszcie — jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba „utrzymać” i „obronić”, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić — dla siebie i dla innych.

Homilia z liturgii słowa do młodzieży. 12.06.1987 r. Gdańsk – Westerplatte

 

Dla wielu uczestników Marszu ten fragment homilii Jana Pawła II, mimo iż wypowiedziany w 1987 roku, stał się dziś znowu bardzo aktualny. Zawarte w nim wezwanie do walki o obronę porządku praw i wartości, które mamy obowiązek bronić dla siebie ale też dla innych, jest szczególnie wymowne gdy myślimy z troską o tych, których teraz wychowujemy i kolejnych pokoleniach, które przyjdą po nas. Znowu poczuliśmy się „młodymi przyjaciółmi” z pokolenia JPII.

 

Zgodnie z założeniami organizatorów Marsz Papieski miał zakończyć się o godz. 15 uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Mariackiej na Rynku Głównym. Ze względu na dużą liczbę uczestników Msza Święta została opóźniona o 15 minut, mimo to nie wszyscy dotarli na czas na rozpoczęcie Eucharystii.

 

 

Bazylika Mariacka była wypełniona wiernymi po brzegi.

Około godz. 19.30 przedstawiciele Małopolskiej Solidarności złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II na dziedzińcu Kurii Metropolitalnej przy ul. Franciszkańskiej 3. Od godziny 20.00 pod Oknem Papieskim trwało czuwanie modlitewne.

Wśród zebranych był obecny ks. Kard. Stanisław Dziwisz, który wspominał postać Wielkiego Papieża i apelował do Polaków: „Młodzi zasługują na to, by poznać fascynująco piękne życie Jana Pawła II. Jego miłość do Chrystusa, Kościoła i drugiego człowieka. Zasługują na to, by w jego nauczaniu szukać odpowiedzi na trudne pytania, przed jakimi stawiają ich świat, społeczeństwo i kultura. Nikt i nic nie może im odebrać tego błogosławionego skarbu. Ale to od nas zależy, jaki obraz zapisze się w ich sercach, czy poznają, pokochają i uszanują wartości głoszone przez świętego papieża, czy uwierzą kłamstwom na jego temat, manipulacjom i niesprawiedliwym oskarżeniom” (całość przemówienia ks. Kard. S. Dziwisza). Głos zabrał również Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski, który przypomniał między innymi wezwanie, jakie Jan Paweł II skierował do całego świata w dniu 22 października 1978 roku, podczas Mszy Świętej inaugurującej jego pontyfikat: „Non abbiate paura! Aprite, anzi, spalancate le porte a Cristo! Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!” (całość przemówienia abp M. Jędraszewskiego).

 

O godz. 21.37 zebrani przed Oknem Papieskim uczcili pamięć świętego Jana Pawła II minutą ciszy.

 

Następnie abp Marek Jędraszewski poświęcił krzyż, który znajdzie się na wieżyczce budowanego w Krakowie na Ruczaju kościoła pw. św. Jana Pawła II. Czuwanie uświetniła audiowizualna projekcja o życiu Jana Pawła II, wyświetlona na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich i zakończona ojcowskim „Idźcie spać! Idźcie spać!” Świętego Jana Pawła II Wielkiego.

 

fot. i opracowanie
Małgorzata Kaczyńska