Zapraszamy na zdalne szkolenie „Mobbing i dyskryminacja, polityka antymobbingowa i antydyskryminacyjna w polskich uczelniach wyższych” – panel.

Szkolenie jest bezpłatne i kierowane tylko do członków organizacji związkowych funkcjonujących na uczelniach wyższych i instytutach badawczych w Polsce zrzeszonych w Krajowej Sekcji Nauki. Uczestnikami panelu będą: prof. dr hab. Barbara Mikołajczyk – prawniczka, przewodnicząca komisji antymobbingowej w Uniwersytecie Śląskim; dr. hab. Michał Łuczewski – socjolog, psycholog, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II; dr hab. Marek Kisilowski – specjalista od zarządzania publicznego, rzecznik dyscyplinarny przy MEiN; dr Dominik Szczukocki – chemik, przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki.

 

Szkolenie odbędzie się w formie zdalnej na platformie Zoom 14.12.2021 r.

9:00-10.00 pierwsza część – prezentacja panelistów i prezentacja zagadnień, którymi się zajmują;

10.00-10.40 druga cześć – moderowana dyskusja dotyczącą problemów środowiska akademickiego i prób zmierzenia się z takimi zagadnieniami jak mobbing i dyskryminacja;

10.50-11.30 trzecia cześć – praca w mniejszych grupach. Możliwość rozmowy z panelistami, wymiany doświadczeń i wyjaśnienia wątpliwości.

 

PANELIŚCI:

Prof. dr hab. Barbara Mikołajczyk

pracuje na Wydziale Prawa i Administracji w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego i Prawa Europejskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2012–2014 desygnowana na sędziego ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W latach 1999–2004 była członkiem Rady do Spraw Uchodźców I kadencji. W latach 1996–2000 była wicedyrektorem Międzynarodowej Szkoły Nauk Politycznych UŚ, a w latach 2005–2012 prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji UŚ.  Jest autorką prac z zakresu praw człowieka, prawa migracyjnego oraz humanitarnego. Przewodnicząca Komisji Antymobbingowej w Uniwersytecie Śląskim.

Celem prezentacji będzie próba identyfikacji problemów, przed którymi stają komisje antymobbingowe w uczelniach wyższych. Kodeks pracy w sposób bardzo ogólny nakłada na pracodawcę obowiązek szanowania godności i innych dóbr osobistych pracownika (art. 11), jak i przeciwdziałania mobbingowi (art. 94). To powoduje, że pracodawcy przyjmują różne procedury antymobbingowe, w tym powołują stosowne komisje. Nie inaczej dzieje się na uczelniach wyższych. Ich specyficzna struktura, kapitał ludzki i rozbudowana hierarchia sprzyjają konfliktom i zachowaniom mobbingowym, albo postrzeganiem takowych, jako mobbingowe.

 

Dr hab. Michał Łuczewski

socjolog, psycholog. Dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II, adiunkt w Zakładzie Metodologii Nauk Społecznych w Instytucie Socjologii UW. Stypendysta m.in.: Collegium Invisibile, Fundacji im. W. Fulbrighta na Columbia University i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, wyróżniony w konkursie pod patronatem Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP (w 2008 r.) na najlepszy doktorat z nauk społecznych.

Poruszone zostaną następujące tematy: zmieniający się kształt ideologiczny współczesnego uniwersytetu, naciski na polityczną poprawność, zmieniająca się wrażliwość studentów, badania na temat wolności myśli i słowa na uczelniach.

 

Dr hab. Marek Kisilowski

doktor habilitowany w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości, specjalność zarządzanie publiczne, docent na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej. Rzecznik dyscyplinarny Ministra Edukacji i Nauki. Członek Rady Służby Publicznej przy Prezesie Rady Ministrów, członek Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, z-ca przewodniczącego Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”.

Omówione zostaną sprawy dyscyplinarne nauczycieli akademickich wpływające do MEiN, odpowiedzialność dyscyplinarna, komisje dyscyplinarne na uczelniach wyższych – procedury, obiektywizm, autonomia.

 

Dr Dominik Szczukocki

doktor nauk chemicznych, nauczyciel akademicki, kierownik Pracowni Zagrożeń Środowiska na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego, Pełnomocnik Dziekana ds. Współpracy z Sektorem Publicznym i NGO. Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Uniwersytetu Łódzkiego, członek Komisji Antymobbingowej UŁ. Członek Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ Solidarność, wiceprzewodniczący Sekretariatu Nauki i Oświaty oraz przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ Solidarność.

Poruszone zostaną przede wszystkim tematy związane ze sprawami kierowanymi do uczelnianych związków zawodowych. Zwiększająca się ilość spraw dotyczących mobbingu i dyskryminacji wynika z większej świadomości pracowników, ale nie wszystkie są tym czym się wydają, stąd konieczna jest próba ich identyfikacji.


Link do rejestracji: bit.ly/SzkolenieMobbingIDyskryminacjaWSzkolnictwieWyższy_rejestracja

Po rejestracji każda zgłoszona osoba otrzyma mailem link do wejścia na platformę Zoom.

Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymają zaświadczenie o uczestnictwie – zaświadczenie zostanie wydane przez Krajową Sekcję Nauki.

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy: ksn@solidarnosc.org.pl