Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 13 października 2019 r. zmarł ś.p. Józef Bancewicz, którego wspominać będziemy jako pogodnego, życzliwego i zawsze uśmiechniętego Kolegę.
Był wieloletnim Przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Politechniki Poznańskiej, Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”, zasłużonym Działaczem i wielkim Przyjacielem „Solidarności”.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 22 października 2019 r. o godz. 12.30 na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu ul. Cmentarna.
W imieniu Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”
Dominik Szczukocki, Przewodniczący KSN
Józef Bancewicz (1943 – 2019)
Dnia 13 października 2019 r. z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość, że odszedł z naszego grona kolega mgr inż. Józef Bancewicz, wieloletni pracownik Politechniki Poznańskiej, członek i Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Politechniki Poznańskiej.
Urodził się 25 października 1943 r. w Minajewskiej (d. ZSRR). W 1957 r. rozpoczął naukę w Technikum Chemicznym nr 2 w Poznaniu.
Po uzyskaniu matury w 1962 r. podjął studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej. Dyplom mgr inż. mechanika uzyskał w 1968 r.
Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną na Politechnice Poznańskiej.
Do Związku Zawodowego „Solidarność” działającego w Politechnice Poznańskiej wstąpił w 1980 r. Od 2006 roku był członkiem Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Politechniki Poznańskiej. W 2010 roku został jej przewodniczącym. W ramach swojej działalności aktywnie uczestniczył w pracach wielu gremiów Uczelnianych m.in. jako uczestnik posiedzeń Senatu PP, Senackiej Komisji ds. Budżetu i Finansów, ds. Ustaw, Statutu i Regulaminów, Uczelnianej Komisji ds. Odznaczeń. Aktywnie działał również w Krajowej Sekcji Nauki. Od roku 2014 był członkiem Komisji Rewizyjnej KSN, a od roku 2018 pełnił funkcję przewodniczącego tej komisji.
Działalność kolegi J. Bancewicza nie kończyła się tylko na działalności związkowej związanej z Politechniką Poznańską, ale również dotyczyła pracy społecznej dla miasta Poznania i Województwa Wielkopolskiego w Związku Sybiraków. Swoją działalność w Związku Sybiraków rozpoczął w 1989 r. Jego praca została doceniona i w roku 1992 został wybrany Prezesem Zarządu Związku Sybiraków – Oddział Poznań. Był również członkiem Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Jednym z rezultatów pracy społecznej było współkierowanie budową Pomnika Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu oraz znaku pamięci Polska Golgota Wschodu na osiedlu Wichrowe Wzgórze.
Aktywność w działalności kombatanckiej osób represjonowanych zaowocowała wybraniem kol. J. Bancewicza na zastępcę Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej.
W swojej pracy bardzo duży nacisk kładł na kultywowanie tradycji „Solidarności” poprzez aktywne uczestnictwo w obchodach m.in. Poznańskiego Czerwca 1956 r., rocznic wiązanych z Polską Golgotą Wschodu, Katyniem i Sybirem.
Kolegę Józefa Bancewicza zapamiętamy jako bardzo otwartego na problemy życiowe innych ludzi. Pomagał zarówno czynem, jak również jego życzliwa postawa i rada pozwalały rozwiązywać wiele trudnych spraw .
W osobie zmarłego z żalem i smutkiem żegnamy wspaniałego człowieka, działacza i przyjaciela.
Przyjaciele z Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Politechniki Poznańskiej
„Wspomnienie o Józefie Bancewiczu” – Tygodnik Solidarność nr 44 – 1 listopada 2019
Wspomnienia o Koledze Józefie Bancewiczu ukazały się również w Wiadomościach KSN nr 9-10/2019 (str. 22-23), oraz w numerze 11-12/2019 (str. 20-22).
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju. Amen.