W dniu 5 czerwca 2019 r. w wieku 94 lat odszedł na zawsze jeden z naszych założycieli, nestorów i mentorów, Ś.P. Kol. Kazimierz Grelak, emerytowany profesor Politechniki Lubelskiej, który wcześniej pracował na Politechnice Gdańskiej. Był członkiem Sekretariatu Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” i aktywnym działaczem Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” w latach 1980-81, uczestnicząc z ramienia Politechniki Gdańskiej w rozmowach z delegacją Rządową.
Pracę w szkolnictwie wyższym rozpoczął na Politechnice Gdańskiej w 1963 roku. W 1981 roku prof. Grelak podjął pracę na Politechnice Lubelskiej w Instytucie Organizacji i Zarządzania na Wydziale Mechanicznym i Organizacji. W 1988 roku nastąpił podział tego Wydziału. Wyodrębnił się z niego Wydział Zarządzania i Podstaw Techniki, prof. Grelak został jego pierwszym dziekanem (kadencja 1988-1992). Przez wiele lat pełnił również funkcję Kierownika Katedry Organizacji Przedsiębiorstwa na tym wydziale.
Ś.P. Kol. Kazimierz Grelak rozpoczął działalność społecznąjuż przed II Wojną Światową, gdy w 1935 roku wstąpił do Związku Harcerska Polskiego. Z ruchem harcerskim związany był do końca. Był bezpartyjnym i represjonowanym działaczem Rad Robotniczych w 1956 r. oraz uczestnikiem wydarzeń grudnia 1970 i sierpnia 1980 w Gdańsku. Pan Profesor kontynuował działalność społeczną wstępując do NSZZ „Solidarność”. Działał początkowo w NSZZ „Solidarność” w ramach Politechniki Gdańskiej, a następnie Politechniki Lubelskiej. Na Politechnice Gdańskiej był członkiem Sekretariatu Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”. Był aktywnym działaczem Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” w latach 1980-81, uczestnicząc z ramienia Politechniki Gdańskiej (był wtedy docentem Instytutu Technologii Budowy Maszyn) w rozmowach z delegacją Rządową.
Za działalność naukową, dydaktyczną, organizacyjną i społeczną otrzymał liczne odznaczenia i nagrody: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Srebrny Krzyż Zasługi dla ZHP, Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego za Szczególne Zasługi dla Rozwoju Województwa Lubelskiego.
Jego wspomnienia z okresu powstawania NSZZ Solidarność, jej struktur branżowych (OKPN i struktur OKPN w Regionach), a potem Krajowej Sekcji Nauki, i kształtowania projektów ustaw dotyczących nauki oraz szkolnictwa wyższego w tamtym okresie, zostały opublikowane z okazji jubileuszu 25-lecia NSZZ Solidarność (Wiadomości KSN 2005 Nr 9-10 oraz Nr 11-12), a następnie umieszczone w wydaniu książkowym po obchodach naszego XXX-lecia.