Podkomisja stała do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej oraz poczty
13 czerwca br. odbyło się w Sejmie posiedzenie Komisji stałej do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej oraz poczty. Ponieważ poruszano na nim sprawy związane z Pocztą Polską wśród zaproszonych byli przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych, Zarządu Poczty Polskiej oraz dwóch reprezentatywnych związków zawodowych działających w Poczcie. NSZZ Solidarność reprezentowali Bogumił Nowicki oraz Marcin Gallo.
Posiedzenie trwało dwie godziny i odbywało się w formule dyskusji. Rozpoczęło się nawet dość obiecująco, bo przedstawiciel MAP przypomniał, że ministerstwo zleciło Radzie Nadzorczej i Zarządowi Poczty opracowanie realnego planu poprawy sytuacji Poczty. Zaraz jednak okazało się, że na żadne szczegółowe informacje posłowie (a pośrednio i my, pocztowcy) liczyć nie mogą, bo w tej sprawie MAP zarządziło blokadę informacyjną. Ma ona trwać do czasu przyjęcia stosownych dokumentów przez ministerstwo i zatwierdzenia ich
przez Radę Nadzorczą. Dlaczego zwracamy na to uwagę? Podczas posiedzenia komisji nie raz padało stwierdzenie, że w sytuacji, w jakiej znalazła się Poczta, potrzebny jest dialog pomiędzy Zarządem, a pracownikami (których reprezentują związki zawodowe). Mówili o tym również przedstawiciele ministerstwa oraz Zarządu. W praktyce okazuje się jednak, że obowiązuje doktryna: Dialog – tak, ale tylko taki, jak my go rozumiemy. Mówiąc wprost, MAP ani Zarząd nie są zainteresowani uczestnictwem pracowników w wypracowywaniu planów transformacji.
Przewodniczący NSZZ Solidarność PPP Bogumił Nowicki oraz Robert Czyż, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty wytknęli przedstawicielom ministerstwa i Zarządu, że nie odpowiadają na kierowane do nich przez Związki Zawodowe pytania. Po prostu ignorują stronę związkową. Prawdopodobnie na początku lipca poznamy szczegóły planu wymyślania Poczty na nowo, jak lubi mówić prezes Sebastian Mikosz. Usłyszymy przy tym komendę: wykonać. Prezes nie ukrywa, że proces ten będzie dla pocztowców bolesny i tysiące z nich pójdzie na bruk.
I to z pewnością jest jedyny konkret, który padł na posiedzeniu komisji.
Pełny zapis spotkania można obejrzeć wchodząc na link: