Notatka z video-konferencji EPSU

14 grudnia EPSU zorganizowało, w formule online, videokonferencję dot. wdrażania Dyrektywy UE w sprawie adekwatnej europejskiej płacy minimalnej. Temat był powiązany głównie z rokowaniami zbiorowymi. W spotkaniu wzięło udział ponad 90 przedstawicieli związków zawodowych z 20 krajów, przede wszystkim z Europy Środkowo-wschodniej i południowej.

Wysłuchaliśmy 4 prezentacji :
1. Ruairi Fitzgerald, starszy doradca EKZZ, przedstawił przegląd dyrektywy i podkreślił niektóre z kluczowych kwestii, które pojawiły się w grupie
ekspertów Komisji Europejskiej. Przypomniał, ze Dyrektywa dotycząca adekwatnej płacy minimalnej została przyjęta w listopadzie 2022 r. i obecnie jesteśmy w 2-letnim okresie transpozycji czyli wdrażania tej Dyrektywyw poszczególnych krajach członkowskich UE.
2. Torsten Müller, ekspert ds. rokowań zbiorowych w Europejskim Instytucie Związków Zawodowych, przedstawił informacje na temat dyrektywy, a w
szczególności krajowych planów działania w zakresie rokowań zbiorowych wymaganych we wszystkich państwach członkowskich, w których zasięg jest niższy niż 80% – czyli COŚ DLA NAS!!!Podkreślił znaczenie rokowań zbiorowych w procesie wdrażania Dyrektywy oraz dążenia do realizacji celu osiągnięcia zasięgu 80% rokowań zbiorowych przy ustalaniu warunków płacy i pracy dla pracowników.
Obecnie, według danych EKZZ, 8 krajów członkowskich EU osiągnęło wymagany poziom 80% rokowań zbiorowych. Są to niektóre kraje skandynawskie(m.in. Finlandia i Szwecja) oraz Belgia, Austria, Francja, Włochy i Hiszpania. Polska z 13% znajduje się niestety na samym końcu tej tabeli.
3. Tea Jarc, sekretarz konfederalny EKZZ odpowiedzialna za negocjacje zbiorowe, omówiła działania EKZZ mające na celu wspieranie swoich
partnerów w transpozycji i wdrażaniu dyrektywy. Zapowiedziała, że od stycznia przyszłego roku będzie realizowany nowy projekt pokazujący jakie działania można podejmować aby skutecznie wdrażać zapisy Dyrektywy. W tym kontekście będą podejmowane też tematy związane z zamówieniami publicznymi.

4. Dominik Owczarek, ekspert w Instytucie Spraw Publicznych w Polsce, mówił o realizowanym obecnie projekcie ( od listopada tego roku), dotyczącym promowania i rozwoju rokowań zbiorowych w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej i południowej( Polska, Litwa, Czechy, Węgry, Słowacja, Bułgaria i Serbia oraz eksperci z Chorwacji, Estonii, Łotwy, Rumunii i Słowenii). Projekt dotyczy sektorów administracji publicznej, gospodarki odpadami i opieki społecznej.

Radę KSŁ NSZZ Solidarność reprezentowali na wideo-konferencji: Wiesława Mażarska, Marcin Gallo, Łukasz Mickiewicz, Sławomir Steltmann i Janusz Szabowski.