Związkowcy z całego świata obradowali w Filadelfii na VI Światowym Kongresie UNI Global Union
6. Światowy Kongres UNI Global Union w Filadelfii odbywający się w dnia 27 – 30 sierpnia 2023 pod hasłem „Rising Together”skupił przedstawicieli ze 109 krajów. Wśród 1200 liderów związkowych byli przedstawiciele NSZZ „Solidarność”. Krajowy Sekretariat Łączności reprezentowali: Wiesława Mażarska i Łukasz Mickiewicz natomiast Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń Alfred Bujara.
Ruben Cortina rozpoczął spotkanie od refleksji na temat swojej mijającej kadencji na stanowisku światowego przewodniczącego UNI. „Pięć lat temu zobowiązaliśmy się, że wraz z naszymi oddziałami będziemy iść naprzód – organizując się, zrzeszając w związkach zawodowych, podpisując globalne porozumienia i solidarnie działając na rzecz lepszego świata” – powiedział. Chociaż nie osiągnęliśmy wszystkich naszych celów, zauważył, że poczyniliśmy postępy i będziemy nadal działać, silniejsi niż kiedykolwiek.
W pierwszym dniu kongresu wśród mówców znaleźli się m.in. Mary Kay Henry, prezydent SEIU International, która poruszyła uczestników swoim apelem o związki zawodowe dla wszystkich oraz Marc Perrone, prezydent UFCW, który podkreślił znaczenie międzynarodowej jedności: „My jako zróżnicowana, globalna rodzina związkowa, musimy szukać nowych i silniejszych więzi – ze sobą nawzajem i w ramach naszych własnych związków zawodowych”. Liz Shuler, prezydent AFL-CIO, wezwała wszystkich uczestników do „organizowania się tak, jak nigdy wcześniej”. Dodała, że pracownikom brakuje ochrony socjalnej. „Zgadnijcie co?”, zapytała Shuler, „ZWIĄZKI ZAWODOWE SĄ ODPOWIEDZIĄ! I zamierzamy nadal wykorzystywać każdą siłę, jaką mamy, aby informować o tym na całym świecie”. To wezwanie do działania zostało wzmocnione przez senatora Berniego Sandersa, który zaapelował do zebranych związkowców o walkę przeciwko zwiększonej koncentracji bogactwa, budząc nadzieję na bardziej sprawiedliwą i równą przyszłość. „Naszym zadaniem na arenie międzynarodowej jest powiedzenie tym korporacyjnym bandytom, że świat należy do nas wszystkich, a nie tylko do miliarderów.”
W kolejnym dniu delegaci UNI dołączyli do największego związku zawodowego w Stanach Zjednoczonych na ulicach Filadelfii, aby wziąć udział w wiecu rozpoczynającym kampanię 32BJ w mieście. Sekretarz Generalny UNI Christy Hoffman podkreśliła siłę tej globalnej solidarności: „Związkowcy z całego świata z dumą wspierają dziś 32BJ w Filadelfii. Walcząc o sprawiedliwe umowy, odważni pracownicy i pracownice walczą nie tylko o swoje środki do życia, ale także o serce i duszę kraju. Ich poświęcenie podczas pandemii musi zostać docenione umowami, które podtrzymują godność, chronią rodziny i odbudowują dzielnice. Ten kluczowy moment w Filadelfii rozbrzmiewa daleko poza jej ulicami, dając przykład ludziom pracy na całym świecie”. Pierwsza sesja trzeciego dnia kongresu, Rising Together for Peace, Democracy and Human Rights, zawierała przemówienia i dyskusje prowadzone przez liderów związkowych i urzędników państwowych. Wśród mówców występujących znalazł się kolega Alfred Bujara.
Podczas okrągłego stołu na temat sukcesu Porozumienia Międzynarodowego, w Teleperformance Alke Boessiger, Zastępca Sekretarza Generalnego UNI Global Union, przedstawiła zaangażowanie UNI w pracę na rzecz przestrzegania praw człowieka w firmach: „UNI zobowiązuje się do zmiany tego poprzez promowanie obowiązkowej należytej staranności w zakresie praw człowieka dla firm, wykonalnych wytycznych OECD, globalnego traktatu o sprawiedliwości w łańcuchu dostaw, Konwencji MOP o łańcuchu dostaw oraz umów handlowych związanych z poszanowaniem praw człowieka.”
Energia i zaangażowanie podczas kongresu były wzorowe, czego kulminacją była reelekcja Christy Hoffman na stanowisko Sekretarza Generalnego i Gerarda Dwyera, który został jednogłośnie wybrany na prezydenta UNI Global Union na 6. Światowym Kongresie UNI w Filadelfii w USA. Australijski lider związków zawodowych Dwyer ma wyjątkowe osiągnięcia jako urzędnik związków zawodowych od ponad trzydziestu lat i jest wieloletnim członkiem Komitetu Wykonawczego UNI ds. Azji i Pacyfiku, a także prezesem UNI Commerce w regionie.
Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” Wiesława Mażarska i Alfred Bujara zostali wybrani do Rady Wykonawczej UNI Global Union na kolejną kadencję i będą zajmować się zagadnieniami sektorów, w których działają w ramach NSZZ „Solidarność”, czyli pocztowo-logistycznego oraz handlu, banków i ubezpieczeń.
Kongres zakończył się jednomyślnym przekonaniem, że walka o prawa pracownicze, wartości demokratyczne i sprawiedliwość społeczną ma charakter powszechny. Wydarzenie to w mocny sposób przypomniało o wpływie, jaki zbiorowe działania mogą mieć na życie jednostek na całym świecie, a zakończyło się zobowiązaniem do trwałej solidarności i działań.
Następny VII Kongres UNI Global Union planowany jest na rok 2027 w Australii.