W piątek przypada 38 rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 13 grudnia 1981 roku o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i „Solidarności". W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tysięcy osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tysięcy samochodów.

W całym kraju odbędą się Msze Święte w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego, marsze, składanie kwiatów i zapalanie zniczy w ramach obchodów 38 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

 

PAMIĘTAJMY O BOHATERACH I OFIARACH STANU WOJENNEGO!

O godzinie 19:30, dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed 38 lat, zapalmy świece w oknach naszych domów. Jest to akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności" zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu. Akcja „Zapal Światło Wolności" nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki.

W 38 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego pamiętajmy również o tamtych ofiarach wirtualnie.

 

ZAPALMY WIRTUALNĄ ŚWIECĘ NA STRONIE INTERNETOWEJ IPN: https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl

 

Uczcijmy pamięć ofiar stanu wojennego – poległych w starciach z milicją, śmiertelnie pobitych na komisariatach, internowanych, a także, zwykle zapomnianych, zmarłych z powodu braku opieki medycznej.

 Andrzej Imielski