Kongres rozpoczął się 19 listopada 2024 roku uroczystą Mszą Świętą o godzinie 19:00 w Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Łodzi — Łagiewnikach. Mszę Świętą odprawiał Kapelan Ludzi Pracy jezuita Ojciec Józef Łągwa. . We Mszy uczestniczyli Delegaci Kongresu Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów na czele z Przewodniczącym Kolegą Wiktorem Kubisiakiem. Służbę liturgiczną przy ołtarzu wraz z odczytaniem pierwszego czytania pełnił Członek Prezydium — Kolega Andrzej Imielski, natomiast Modlitwę Wiernych poprowadzili na przemian Kolega Wiktor Kubisiak wraz z Sekretarzem Rady Koleżanką Teresą Bubel.
20 listopada 2024 roku to drugi dzień obrad XXI Sesji Kongresu, w którym uczestniczyli zaproszeni goście; Zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej Kolega Bartłomiej Mickiewicz, Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Łódzka Kolega Waldemar Krenc oraz Ojciec Józef Łągwa. Obrady rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów i odśpiewania Hymnu Państwowego.
Po wystąpieniach zaproszonych gości i dyskusji Delegaci Kongresu przystąpili do właściwych obrad. Dokonano najpierw wyborów uzupełniających do Rady Krajowego Sekretariatu oraz do Komisji Rewizyjnej w związku z powrotem do Krajowego Sekretariatu Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów Regionu Śląsko — Dąbrowskiego. Całą procedurę wyborczą z ramienia Krajowej Komisji Wyborczej NSZZ "Solidarność" nadzorowała Koleżanka Barbara Miszczuk. Skład Rady zwiększono do 29 osób wraz z przewodniczącym, natomiast skład Komisji Rewizyjnej o dwie osoby. W dalszej części obrad podjęto trzy Stanowiska oraz dwa Apele.
Bezpośrednio po zakończeniu obrad XXI Sesji Kongresu odbyło się pierwsze posiedzenie Rady w poszerzonym składzie. Nowa Rada między innymi dokonała uzupełnienia i wyboru dwóch nowych członków Prezydium Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów.
W sanktuarium księdza Jerzego Popiełuszki – kościele świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu dnia 19 października 2024 roku odbyły się główne obchody 40-ej rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Ludzie Solidarności na czele z Przewodniczącym Piotrem Dudą, jak co roku od wielu lat są obecni tego dnia przy grobie księdza Jerzego.
W żoliborskim sanktuarium zgromadziły się tysiące wiernych i setki pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność”. W uroczystej Mszy Świętej wziął udział również prezydent Andrzej Duda i rodzina błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
W tak licznym gronie uczestników uroczystości nie zabrakło Członków Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” wraz z Przewodniczącym Wiktorem Kubisiakiem.
Czcząc 40 rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, prezentujemy wiersz napisany w 1984 roku przez Przewodniczącego Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko – Dąbrowskiego Kolegę Bronisława Skoczka.
Zbrodniarze
Krwawiące serduszka
spadają na dróżkę,
zabili bandyci księdza Popiełuszkę.
Zabili, zabili, zbrodnię ukryć chcieli,
ale co z Chrostowskim,
zrobić nie wiedzieli.
Chrostowski im uciekł,
wnet zbrodnię wyjawił,
o tym jak generał kapelana zabił.
Czerwoni bandyci,
okrutni zbrodniarze,
żeście to zrobili, to Was Bóg pokarze.
Ja zaś skromny człowiek,
to o jednym marzę,
by ten święty kapłan trafił na ołtarze.
Bronisław Skoczek /grudzień 1984/
W Centrum Szkoleniowo – Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi Łagiewnikach dnia 09 października 2024 roku obradowała Rada Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”. Tradycyjnie obrady rozpoczęto Modlitwą Księdza Piotra Skargi oraz w intencji zmarłych Członków Rady. Posiedzenie Rady dotyczyło szczególnie przygotowania się do Kongresu Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów, który Prezydium Rady zaplanowało na drugą połowę listopada. Po przegłosowaniu porządku obrad wysłuchano informacji Przewodniczącego Kolegi Wiktora Kubisiaka z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, prac Prezydium Rady oraz informacji Przewodniczących z prac poszczególnych Regionalnych Sekcji należących do Sekretariatu.
Następnie został przedstawiony Członkom Rady dokument opracowany przez Prezydium Rady – „Strategia Działania Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów na kadencję 2023 – 2028”. Po przedstawieniu dokumentu Członkowie Rady jednogłośnie zarekomendowali go do zatwierdzenia przez Kongres. Następnie omówiono i przygotowano porządek obrad Kongresu i jego organizację. W dalszej kolejności w punkcie sprawy różne omówiono problemy dotyczące bieżącej sytuacji w naszej Ojczyźnie oraz podjęto Uchwałę o udzieleniu pomocy powodzianom – członkom Solidarności z Regionów Dolnośląskiego i Opolskiego.
W godzinach popołudniowych Przewodniczący Rady zorganizował wycieczkę Busem dla uczestników obrad Śladami Solidarności po terenie Łodzi.