W sanktuarium księdza Jerzego Popiełuszki – kościele świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu dnia 19 października 2024 roku odbyły się główne obchody 40-ej rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Ludzie Solidarności na czele z Przewodniczącym Piotrem Dudą, jak co roku od wielu lat są obecni tego dnia przy grobie księdza Jerzego.
W żoliborskim sanktuarium zgromadziły się tysiące wiernych i setki pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność”. W uroczystej Mszy Świętej wziął udział również prezydent Andrzej Duda i rodzina błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
W tak licznym gronie uczestników uroczystości nie zabrakło Członków Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” wraz z Przewodniczącym Wiktorem Kubisiakiem.
Czcząc 40 rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, prezentujemy wiersz napisany w 1984 roku przez Przewodniczącego Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko – Dąbrowskiego Kolegę Bronisława Skoczka.
Zbrodniarze
Krwawiące serduszka
spadają na dróżkę,
zabili bandyci księdza Popiełuszkę.
Zabili, zabili, zbrodnię ukryć chcieli,
ale co z Chrostowskim,
zrobić nie wiedzieli.
Chrostowski im uciekł,
wnet zbrodnię wyjawił,
o tym jak generał kapelana zabił.
Czerwoni bandyci,
okrutni zbrodniarze,
żeście to zrobili, to Was Bóg pokarze.
Ja zaś skromny człowiek,
to o jednym marzę,
by ten święty kapłan trafił na ołtarze.
Bronisław Skoczek /grudzień 1984/
W Centrum Szkoleniowo – Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi Łagiewnikach dnia 09 października 2024 roku obradowała Rada Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”. Tradycyjnie obrady rozpoczęto Modlitwą Księdza Piotra Skargi oraz w intencji zmarłych Członków Rady. Posiedzenie Rady dotyczyło szczególnie przygotowania się do Kongresu Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów, który Prezydium Rady zaplanowało na drugą połowę listopada. Po przegłosowaniu porządku obrad wysłuchano informacji Przewodniczącego Kolegi Wiktora Kubisiaka z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, prac Prezydium Rady oraz informacji Przewodniczących z prac poszczególnych Regionalnych Sekcji należących do Sekretariatu.
Następnie został przedstawiony Członkom Rady dokument opracowany przez Prezydium Rady – „Strategia Działania Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów na kadencję 2023 – 2028”. Po przedstawieniu dokumentu Członkowie Rady jednogłośnie zarekomendowali go do zatwierdzenia przez Kongres. Następnie omówiono i przygotowano porządek obrad Kongresu i jego organizację. W dalszej kolejności w punkcie sprawy różne omówiono problemy dotyczące bieżącej sytuacji w naszej Ojczyźnie oraz podjęto Uchwałę o udzieleniu pomocy powodzianom – członkom Solidarności z Regionów Dolnośląskiego i Opolskiego.
W godzinach popołudniowych Przewodniczący Rady zorganizował wycieczkę Busem dla uczestników obrad Śladami Solidarności po terenie Łodzi.
W dniu 26 września 2024 roku w Zespole Szkół Elektronicznych oraz Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic pamiątkowych poświęconych Uczniowskiemu Komitetowi Oporu Społecznego (UKOS). Na zaproszenie Jana Filipka Prezesa Stowarzyszenia „Niezłomni” na tę uroczystość przybył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Upamiętnienie działalności Uczniowskiego Komitetu Oporu Społecznego działającego w czasie stanu wojennego w Bolesławcu było powodem przyjazdu Prezesa IPN doktora Karola Nawrockiego, który na spotkaniu z mieszkańcami wygłosił prelekcje pod tytułem „PO CO KOMU IPN” oraz odpowiadał na wiele pytań z zakresu działalności IPN. Przed spotkaniem z mieszkańcami Pan Karol Nawrocki w siedzibie oddziału NSZZ "Solidarność" obejrzał Izbę Pamięci, a potem złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym powstanie NSZZ „Solidarność” w Bolesławcu.