„Solidarność” wzywa posłów do wycofania niekorzystnych zmian w Tarczy antykryzysowej
„Solidarność” stanowczo protestuje przeciwko rozwiązaniom pogarszającym sytuację blisko miliona pracowników sektora finansów publicznych zawartych w Tarczy 2 i proponowanej przez rząd Tarczy 4. Apeluje do posłów o wycofanie ich z procedowanej ustawy.
Kontrowersyjne przepisy zawarte są w art. 15 zzzzzo i art. 15 zzzzzzp ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Rząd nie tylko nie wycofuje się z krytykowanych już przez Związek rozwiązań (Decyzja nr 48/20 z 16 kwietnia br.) ale jeszcze je rozszerza.
- Niedopuszczalne jest, aby próbę zahanowania pogarszającej się sytuacji budżetu pańśtwa miały ponieść osoby zatrudnione w sferze fiannsów publicznych – czytamy w opinii Prezydium Komisji Krajowej.
Za szczególnie rażący fakt „Solidarność” uznaje przeznaczenie ogromnych środków na wsparcie osób fizycznych i prawnych, które do tej pory nie ponosiły lub ponosiły w minimalnym stopniu koszty ubezpieczeń spoecznych, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Funduszu Solidarnościowego i Funduszu Pracy.
Prezydium KK domaga się uchylenia wprowadzonych w Tarczy 2 i projektowanych w Tarczy 4 mechanizmów ograniczenia zatrudnienia i wynagrodzenia pracowników administracji rządowej. Apeluje też do posłów i posłanek o wniesienie powyższych zmian w procedowanej ustawie.
Jutro opinia i apel zostanie wysłany do wszystkich klubów poselskich i przedstawicieli rządu.