Dziś jest: Niedziela 22 grudnia 2024 Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki

Najnowszy Tygodnik Solidarność: #ReparationsForPoland

26 lutego 2018 r.

Do 2006 roku Żydzi otrzymali od Niemców 35 miliardów euro odszkodowań. Co roku Niemcy płacą im w formie odszkodowań, dodatków do emerytur i rent 370 milionów euro. W tym samym czasie Polska otrzymała tylko miliard euro. Wraca temat reparacji. Niemcy mają pełną świadomość, że sprawa jest niezałatwiona – mówi poseł Arkadiusz Mularczyk w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem i Maciejem Chudkiewiczem.

Tygodnika Solidarność od wtorku szukajcie w TYCH salonach prasowych lub pobierzcie wersję mobilną w wygodnej aplikacji dostępnej TUTAJ już w poniedziałkowy wieczór!

W ramach tematu numeru:
Trzeba się merytorycznie przygotować
„Zwrot mienia w naturze, a jeszcze lepiej w gotówce, ma zasilić skarbce roszczeniowych organizacji żydowskich. Bardziej precyzyjnie – pieniądze mają wpłynąć na konto specjalnie w tym celu powołanej fundacji żydowskiej” - pisze Marek Jan Chodakiewicz.

Podliczają straty
Wieluń i Bełchatów to dwa miasta, w których mieszkańcy postanowili podliczyć straty poniesione przez te miejscowości w czasie II wojny światowej. Po co? – Chcieliśmy wziąć sprawy w swoje ręce – podkreślają organizatorzy społecznych komitetów. Więcej w artykule Izabeli Kozłowskiej.

Od kogo Żydzi chcą pieniędzy?
Czy roszczenia za utracone mienie żydowskie są obecnie kierowane wyłącznie do Polski? – Z tego, co wiem, Polska jest jedynym krajem, która tego jeszcze nie załatwiła. Temat innych państw nie jest obecnie poruszany – przyznaje Michał Sobelman, rzecznik Ambasady Izraela w Warszawie. Więcej w artykule Marcina Koziestańskiego.

Polska na językach
„W Polsce mieliśmy namiastkę informacyjnego Pearl Harbor. Czy nasze władze i służby wyciągną jakieś wnioski? W BBN od kilku lat leży gotowy projekt Doktryny Bezpieczeństwa Informacyjnego RP mający nas chronić przed takimi atakami. I póki co, to tylko projekt” - pisze Jakub Pacan.

Ponadto w Numerze:
Prawo pracy wymaga zmiany

Boję się zjawiska, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich tygodniach, że poszczególne, wyrwane z kontekstu propozycje przepisów staną się okazją do próby skompromitowania półtorarocznej pracy Komisji – mówi Marcin Zieleniecki, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy i podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.

Powrót do folwarku. Jak w Polsce próbuje się stworzyć podklasę wyrobników
„Minister Rolnictwa postanowił „pomóc” plantatorom szukającym rąk do pracy przy zbiorach. Przygotował więc projekt zmian ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Propozycja została już skierowana do rozpatrzenia
przez Radę Ministrów. Nikt jednak nie zauważył, że projektodawca nawet nie pomyślał, aby skonsultować ją z Radą Dialogu Społecznego. Możliwe, że zrobił to celowo, bo projekt urąga wszelkim standardom godnej pracy” - piszą Barbara Surdykowska i Mateusz Szymański.

Jak powtórzyć sukces Silesii – pyta Regina Kowalska  
Chodzi o  kopalnie węgla kamiennego Krupiński w Suszcu, którą rząd planuje zamknąć. W tej sprawie prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność skierowało pismo do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego:   „W związku ze złożeniem przez spółkę Tamar Resources LTD zapytania ofertowego w sprawie nabycia kopalni węgla kamiennego Krupiński w Suszcu, prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność żąda natychmiastowego wstrzymania wszelkich działań likwidacyjnych dotyczących majątku niniejszej kopalni prowadzonych zarówno na powierzchni, jak i w podziemnych wyrobiskach”.

 
Tygodnika Solidarność od wtorku szukajcie w TYCH salonach prasowych lub pobierzcie wersję mobilną w wygodnej aplikacji dostępnej TUTAJ już w poniedziałkowy wieczór!

Źródło: TYSOL.PL