Kolejnym Dyrektorem Generalnym Międzynarodowej Organizacji Pracy został Gilbert F. Houngbo z Togo

• poniedziałek, 28 Marca 2022
  • Zagranica

Gilbert Houngbo

Rada Administracyjna Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) na ostatnim spotkaniu w Genewie (22 marca) wybrała nowego dyrektora generalnego. Będzie nim Gilbert F. Houngbo z Togo, który swoją pięcioletnią kadencję rozpocznie w październiku 2022 r. w miejsce Guya Rydera. To jedenasty dyrektor generalny MOP i pierwszy Afrykanin na tym stanowisku.

Gilbert F. Houngbo ostatnio sprawował funkcję prezesa Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD), ale do jego doświadczeń zawodowych zaliczyć można również pracę w ONZ, PwC w Kanadzie czy czteroletnią kadencję jako premiera Togo. W latach 2013-2017 był zastępcą dyrektora generalnego MOP ds. operacji w terenie i partnerstwa. Z wykształcenia jest certyfikowanym księgowym z międzynarodowym doświadczeniem.

Gilbert Houngbo miał poparcie Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. Oprócz niego na stanowisko dyrektora generalnego zgłosiło się czterech kandydatów. Byli to:

Kang Kyung-wha (Republika Korei), była minister spraw zagranicznych Republiki Korei, zastępca dyrektora generalnego ds. organizacji międzynarodowych w Korei i zastępca wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka.

Mthunzi Mdwaba (Republika Południowej Afryki), dawniej wiceprzewodniczący Rady Administracyjnej MOP i wiceprzewodniczący MOP z ramienia pracodawców (International Organization of Employers – Międzynarodowej Organizacji Pracodawców).

Muriel Pénicaud (Francja), obecnie ambasador i stała przedstawiciel Francji przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz była minister pracy Francji.

Greg Vines (Australia), obecnie zastępca dyrektora generalnego MOP odpowiedzialny za zarządzanie i reformę, a wcześniej minister pracy, członek australijskiej stałej misji przy ONZ w Genewie i przewodniczący Rady Administracyjnej MOP.

kb