Porady prawne

 

Jakie informacje muszą być obowiązkowo zamieszczane w świadectwie pracy?

 

Pracodawca wydając świadectwo pracy ma obowiązek podać te informacje, które dotyczą okresu i rodzaju wykonywanej pracy oraz zajmowanych w trakcie pozostawania w zatrudnieniu stanowisk. Ponadto w świadectwie pracy powinny znaleźć się informacje dotyczące trybu rozwiązania stosunku pracy lub też okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy.

 

O tym, jakie informacje muszą być zawarte w świadectwie pracy decyduje nie pracodawca, ale konkretne przepisy. Dokładnie to zagadnienie jest uregulowane przez rozporządzenie z dnia 15 marca 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Zgodnie ze wskazówkami zawartymi w rozporządzeniu, w świadectwie pracy powinny znaleźć się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego dotyczące m.in. wymiaru czasu pracy; podstawy prawnej rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy; urlopu wypoczynkowego wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym dochodzi do rozwiązania stosunku pracy; wykorzystania dodatkowego urlopu oraz urlopu wychowawczego; należności ze stosunku pracy uznanych i niezaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania tego stosunku z powodu braku środków finansowych; okresu korzystania z urlopu bezpłatnego wraz z podstawą prawną jego udzielenia; liczby dnia, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy; wykorzystania w danym roku kalendarzowym dni opieki nad dzieckiem; okresu, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia; okresu odbytej służby zastępczej lub jej innych form; okresu wykonywania pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze; okresów nieskładkowych, przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy. Ponadto pracodawca może w świadectwie pracy zamieścić także inne informacje, ale tylko na żądanie pracownika.

 

 

Kiedy pracodawca powinien wydać świadectwo pracy?

 

Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy bezpośrednio pracownikowi, albo osobie upoważnionej przez pracownika do odebrania świadectwa pracy. W zakresie terminu przepisy prawa pracy stanowią, iż wydanie świadectwa pracy powinno nastąpić niezwłocznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy. Zatem, wykładnia prawa przyjmuje, iż wydanie pracownikowi świadectwa pracy powinno nastąpić w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, czyli w ostatnim dniu obecności pracownika w pracy. Wydanie świadectwa pracy następuje poprzez jego faktyczne wręczenie pracownikowi (za pokwitowaniem) lub jeżeli nie jest to możliwe, poprzez przesłanie listem poleconym na adres, jaki znajduje się w aktach osobowych pracownika. Jeżeli bezpośrednie wręczenie świadectwa pracy pracownikowi lub upoważnionej osobie nie jest możliwe w ciągu 7 dni od rozwiązania bądź wygaśnięcia stosunku pracy, wówczas pracodawca ma obowiązek przesłać je za pośrednictwem poczty lub doręczyć w inny sposób. Niedopełnienie tego obowiązku przez pracodawcę rodzi ze strony pracownika roszczenie o wydanie świadectwa pracy, które może nawet znaleźć swój finał w sądzie pracy.

 

 

Czy są takie informacje, których pracodawcy nie wolno zamieszczać w świadectwie pracy?

 

Rozporządzenie z dnia 15 marca 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania stanowi uzupełnienie przepisów kodeksowych w tym zakresie. Rozporządzenie to zwiera katalog informacji, które powinny być zamieszczone świadectwie pracy i pracownik nie może żądać ich zatajenia. Z drugiej strony ten katalog dla pracodawcy jest wyczerpujący. Nie może on podawać w świadectwie pracy innych informacji, zwłaszcza takich, które nie mają znaczenia z punku widzenia prawa pracy oraz uprawnień i obowiązków pracowniczych. Świadectwo pracy nie może być dokumentem, w którym pracodawca dokonuje oceny pracownika lub jego pracy.

Należy jednak pamiętać, że na żądanie pracownika (najlepiej wyrażone w formie pisemnej) pracodawca może podać w świadectwie pracy informację wysokości i składniach wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika oraz o uzyskanych w trakcie pracy kwalifikacjach.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska