WZD Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania

 

XVIII Walne Zebranie Delegatów Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność, które obradowało w dniu 1 października br. w Gdańsku wezwało przyszły rząd do rozmów z przedstawicielami Związku. Od pierwszego września „Solidarność” oświatowa prowadzi akcję protestacyjną przeciw: zamrożeniu płac, niskim nakładom na oświatę i nieuzasadnionym atakom na Kartę Nauczyciela. Postulaty Sekcji  Krajowej skierowane do Rządu i Parlamentu RP nie znalazły odzwierciedlenia w projekcie ustawy budżetowej. WZD zobowiązało oświatowe struktury Związku do kontynuowania akcji  protestacyjnej, a Prezydium Sekcji do ich koordynowania aż do strajku  włącznie. Delegaci zwrócili się do Komisji Krajowej i Zarządów Regionów o wsparcie akcji protestacyjnej.

WZD zaprotestowało przeciwko nieuczciwym i nieprzemyślanym atakom na „Kartę Nauczyciela”. Delegaci ostrzegają, że skutki likwidacji KN uderzą w społeczeństwo, zagrożą również stabilności zawodu nauczyciela, co jest szczególnie groźne w czasie rozchwiania tradycyjnych i sprawdzonych wartości, dramatycznego bezrobocia i narastających patologii.

„Karta Nauczyciela” - zbiór praw i obowiązków nauczycieli powstała w latach 1980 – 1981, jako wynik trudnej walki NSZZ „Solidarność” o należną społeczną rangę zawodu i autonomię polskiej szkoły. Obecnie, w dobie przemian ustrojowych i gospodarczych Polski, „Karta Nauczyciela” stanowi szczególny Kodeks pracy – gwarantuje należną wagę społecznej misji zawodu. Stawiając nauczycielom wysokie wymagania kwalifikacyjne i etyczne, jest wyrazem troski o edukację i wychowanie młodych Polaków” – napisano w stanowisku WZD.

WZD SKOiW NSZZ "Solidarność" oczekuje wsparcia dla pracy nauczycieli poprzez budowanie klimatu wychowawczego i poprawę warunków kształcenia i opieki. Wyraża gotowość podjęcia rozmów o „Karcie Nauczyciela”, natomiast wobec arbitralnych i nieliczących się ze środowiskiem nauczycieli działań – jest zdeterminowane do podjęcia wszelkich prawem dopuszczalnych kroków.

W stanowisku o emeryturach nauczycielskich WZD uznało, że praca nauczyciela jest pracą o szczególnym charakterze. W związku z podważaniem tej zasady, WZD zażądało od przyszłych władz państwowych przeprowadzenia niezależnych badań nad stanem zdrowia nauczycieli i spowodowania, by wszyscy nauczyciele, którzy pracowali w zawodzie w 1998 roku w wymiarze co najmniej pół etatu, mieli prawo przejścia na emeryturę bez względu na wiek, według zasad obowiązujących przed wejściem w życie reformy systemu emerytalnego.

Delegaci WZD dyskutowali również m.in. na temat ograniczenia liczby uczniów w klasach, usprawnienia organizacji nowych matur i odbiurokratyzowania pracy nauczyciela.

Rzecznik prasowy SKOiW NSZZ "Solidarność"

Wojciech Jaranowski

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska