Szanowni Czytelnicy!

 

Począwszy od tego numeru rozpoczynamy publikowanie niektórych orzeczeń Sądu Najwyższego. Wybrane orzeczenia dotyczą prawa pracy i ubezpieczeń społecznych i są szczególnie interesujące zarówno z punktu widzenia pracy zakładowych organizacji związkowych, jak i wszystkich pracowników. Zachęcamy wszystkich do zapoznawania się ze stanowiskiem Sądu Najwyższego. Mamy nadzieję, że tematyczne grupowanie orzeczeń ułatwi znalezienie odpowiedzi na wiele spornych kwestii, nieuregulowanych jednoznacznie w przepisach prawnych.

 

 

Orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczące prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

 

 

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę

 

 

  1. Skuteczne cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika, pomimo wcześniejszego odwołania się pracownika od wypowiedzenia do sądu. Ponowne wypowiedzenie pracownikowi  umowy o pracę dokonane w okresie  pierwszego wypowiedzenia przez zakład pracy, będący w błędnym przekonaniu, że wypowiedzenie wcześniejsze zostało skutecznie cofnięte, jest bezskuteczne.

Uchwała Sądu Najwyższego  z dnia 23.10.1986r.  III PZP 62/86 OSNC 1987/10/156

 

  1. Wprawdzie wypowiedzenie stosunku pracy jest jednostronną czynnością prawną, jednakże cofnięcie wypowiedzenia jest skuteczne tylko pod warunkiem zgody drugiego podmiotu stosunku pracy. Przyznanie pracownikowi korzystniejszych warunków płacy w okresie wypowiedzenia przez niego stosunku pracy nie oznacza samo przez się powstania nowego stosunku pracy, znoszącego skutki prawne złożonego wypowiedzenia.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17.11.1989 II SA 1177/89

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska