25 LAT STASZOWSKIEJ  „SOLIDARNOŚCI

 

Staszowskim obchodom rocznicy powstania Związku towarzyszyły wystawa IPN poświęcona "Solidarności", warsztaty historyczne dla uczniów staszowskich szkół dotyczące wydarzeń sprzed 25 lat, sesja naukowa i uroczysta Msza Św., podczas której poświęcono wykonaną przez artystę Pawła Witkowskiego tablice upamiętniającą Ojca Świętego Jana Pawła II i NSZZ "Solidarność".

Obchody 25-lecia NSZZ „Solidarność w Staszowie odbywały się z inicjatywy nauczycieli zrzeszonych w Międzyszkolnej Komisji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, którzy pozyskali do wspólnego działania prawie wszystkie komisje zakładowe „Solidarności” z terenu powiatu.

Zaplanowaliśmy przybliżyć ten okres mieszkańcom Staszowa, szczególnie uczniom szkół ponadgimnazjanych i gimnazjalnych, którzy w programach nauczania mają tematykę historii najnowszej. Tym bardziej, że w dotychczasowych lokalnych opracowaniach, rola „Solidarności” w historii Staszowa była całkowicie pomijana. A przecież tak dużo wtedy tutaj się zdarzyło – powiedział Marek Poniewierka przewodniczący staszowskiej „Solidarności” Nauczycielskiej.

W staszowskim ratuszu w dniach od 12 do 19 czerwca 2005 roku czynna była wystawa ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej poświęcona powstaniu „Solidarności” zamówiona przez Komitet Obchodów Powstania NSZZ „Solidarność” w Staszowie.

W scenerii wystawy przez kilka dni odbywały się zajęcia historyczne dla uczniów staszowskich szkół, które prowadził historyk Norbert Krzystanek wraz z Józefem Małobęckim i Andrzejem Ptakiem - działaczami „Solidarności” z 1980 roku. W tych historycznych warsztatach wzięło udział około 1000 uczniów.

W piątek, 17 czerwca 2005 roku w Staszowskim Domu Kultury odbyła się sesja naukowa nt "Solidarność na prowincji na przykładzie Staszowa i Połańca" pod patronatem profesora Adama Massalskiego z Akademii Świętokrzyskiej. Sesję przygotował i prowadził Norbert Krzystanek nauczyciel historii staszowskiego liceum.

Cykl uroczystości zakończyła uroczysta Msza Święta w niedzielę, 19 czerwca odprawiona w kościele św. Ducha, podczas której odsłonięto tablicę pamiątkową zadedykowaną Ojcu Św. Janowi Pawłowi II i NSZZ „Solidarność”. Odsłonięcia dokonali: Marek Poniewierka – przewodniczący Międzyszkolnej Komisji Oświaty NSZZ „Solidarność” w Staszowie i Józef Małobęcki mieszkający obecnie na stałe w USA – współsponsor tablicy. Autorem tablicy jest kielecki rzeźbiarz Paweł Witkowski.

Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska