Porady prawne

 

 

Jak często powinny być przeprowadzane szkolenia w zakresie bhp?

 

Co do zasady częstotliwość przeprowadzania szkoleń okresowych dla pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach ustala pracodawca, po konsultacji z pracownikami lub z przedstawicielami pracowników. Przepisy prawne określają jedynie maksymalne terminy przeprowadzania szkoleń okresowych, które musi przestrzegać pracodawca.

Szkolenie okresowe dla pracowników inżynieryjno-technicznych, pracowników służby bhp i innych osób wykonujących zadania tej służby oraz dla pracowników administracyjno-biurowych powinno być przeprowadzane nie rzadziej niż raz na 5 lat. Z kolei szkolenie dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych – nie rzadziej niż raz na 3 lata.

Szkolenie może przeprowadzić sam pracodawca, jeśli ma odpowiednie kwalifikacje. Może też zatrudnić odpowiednią firmę szkoleniową. Organizator szkolenia musi przede wszystkim opracować właściwy program szkolenia, który będzie dostosowany do rodzajów i warunków prac wykonywanych przez uczestników szkolenia. Musi też zawierać aktualne rozwiązania organizacyjno-techniczne. Programy te muszą być następnie przechowywane przez pracodawcę, podobnie, jak zaświadczenia wydawane dla każdego uczestnika szkolenia musi być przechowywane w aktach osobowych pracownika.

 

 

Czy pracodawca mógł rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który został tymczasowo aresztowany?

 

Umowa o pracę wygasa z upływem 3-miesięcznej nieobecności w pracy pracownika z powodu tymczasowego aresztowania. Wcześniej pracodawca może rozwiązać umowę o pracę tylko w tedy, gdy zachodzą przesłanki uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, a więc, gdy:

- dojdzie do ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,

- pracownik dokona w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na dotychczas zajmowanym stanowisku – jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,

- pracownik utraci w sposób zawiniony uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Rozwiązanie umowy o pracę nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Jeżeli pracodawca przekroczy ten termin, rozwiązanie umowy o pracę nie ma mocy prawnej i sąd orzeka przywrócenie pracownika do pracy.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska