PORADY PRAWNE

 

Byłam zatrudniona na podstawie umowy na czas nieokreślony. W ubiegłym tygodniu otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę? Czy w związku z tym umowa o pracę rozwiązuje się z dniem wręczenia mi pisma, czy na koniec miesiąca?

 

Umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony rozwiązuje się za wypowiedzeniem z zastosowaniem okresów wypowiedzenia, o których mowa w przepisach Kodeksu pracy. Jeśli pracownik zatrudniony był krócej niż 6 miesięcy jest to dwutygodniowe wypowiedzenie, jeśli pracował co najmniej 6 miesięcy przysługuje mu jednomiesięczny okres wypowiedzenia, natomiast w przypadku zatrudnienia trwającego co najmniej 3 lata okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Dwutygodniowy okres wypowiedzenia upływa w sobotę, a jedno- lub trzymiesięczny okres wypowiedzenia kończy się z końcem danego miesiąca. Zatem będzie to również termin rozwiązania umowy o pracę. Do czasu rozwiązania się umowy o pracę pracownik pozostaje w zatrudnieniu, nawet jeżeli zostało mu już wręczone pismo o wypowiedzeniu umowy o pracę.

 

 

Jak często zakładowa organizacja związkowa musi informować pracodawcę o liczbie członków?

 

Organizacje związkowe mają obowiązek podawania pracodawcy kwartalnej informacji o łącznej liczbie członków związku oraz o liczbie  członków, od której zależy posiadanie statusu organizacji związkowej. Liczba członków związku powinna być przedstawiana pracodawcy do 10-go dnia miesiąca następującego po upływającym kwartale, a więc termin przedstawienia informacji za I kwartał upływa w dniu 10 kwietnia, a za kolejne kwartały roku – w dniach 10 lipca, 10 października oraz 10 stycznia.

 

 

Co to znaczy, że niektóre wypadki, które nie są wypadkami w pracy, mają status „wypadku traktowanego na równi z wypadkiem przy pracy”?

 

Czasami pracownicy ulegają wypadkom, które nie powstają bezpośrednio w związku z wykonywaną pracą, są natomiast z pracą powiązane w ten sposób, że mogą im ulec tylko pracownicy. Dlatego zdarzenia takie traktuje się na równi z wypadkami przy pracy. Zalicza się do nich wypadki, którym pracownicy ulegli w czasie podróży służbowej (w określonych przepisami ustawy okolicznościach), chyba, że wypadek został spowodowany postępowaniem pracownika, które nie pozostawało w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań. Są to także wypadki, którym ulegli pracownicy podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony oraz przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

W zakresie ustalania przyczyn i okoliczności takich wypadków oraz w zakresie przysługujących świadczeń wypadki te podlegają takim samym zasadom, jak wypadki przy pracy.

 

 

Do którego sądu należy wnosić sprawy z zakresu ubezpieczenia społecznego?

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych należą do właściwości sądów okręgowych, z zastrzeżeniem spraw, dla których właściwy jest są rejonowy. Zatem do właściwości sądów rejonowych należą sprawy o zasiłek chorobowy, wyrównawczy, opiekuńczy, macierzyński, porodowy, pogrzebowy, rodzinny, a także sprawy o dodatki do zasiłku rodzinnego. Ponadto sąd rejonowy właściwy jest dla spraw o świadczenie rehabilitacyjne, o odszkodowanie z tytułu wypadków przy pracy w gospodarstwie rolnym, wypadków w drodze do pracy lub z pracy, wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, wypadku lub choroby zawodowej, które pozostają w związku z czynną służbą wojskową albo służbą w służbach mundurowych (takich jak Policja, Straż Graniczna, Służba Celna i in.). Sąd Rejonowy jest właściwy dla spraw o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, prawo do świadczeń zdrowotnych z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz o świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Pozostałe sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych (np. sprawy o rentę z tytułu niezdolności do pracy, o emeryturę) należą do właściwości sądów okręgowych.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska