Warunki otrzymania zasiłku dla bezrobotnych

Katarzyna Wronka

 

Zgodnie z art. 71 i 72 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2004 r., nr 99, poz. 1001) jednym z warunków otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest pozostawanie w zatrudnieniu przez określony czas i podleganie ubezpieczeniu. Tak więc okresami uprawniającymi do zasiłku są:

- okresy zatrudnienia (o ile zatrudniony otrzymywał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę),

- wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę nakładczą,

- świadczenia usług na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo współpracy.

Prawo do zasiłku ma także bezrobotny, jeżeli w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni:

- opłacał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy,

- wykonywał pracę w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności,

- wykonywał pracę w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych,

- opłacał składkę na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej za granicą u pracodawcy zagranicznego,

- był zatrudniony za granicą przez okres co najmniej 365 dni, w okresie 18 miesięcy przed zarejestrowaniem się w powiatowym urzędzie pracy, i przybył do Rzeczypospolitej Polskiej jako repatriant.

Warunkiem pozostaje jednak wynagrodzenie, jakie poprzednio otrzymywał, mianowicie podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy powinna była stanowić kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

Do wspomnianych 365 dni, zalicza się między innymi okresy:

1) zasadniczej służby wojskowej, nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, zawodowej służby wojskowej pełnionej na podstawie kontraktu na pełnienie służby terminowej, przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych, służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, ćwiczeń wojskowych, okresowej służby wojskowej oraz zasadniczej służby w obronie cywilnej i służby zastępczej,

2) urlopu wychowawczego udzielonego na podstawie odrębnych przepisów,

3) pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej oraz przypadające po ustaniu zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej albo zaprzestania prowadzenia pozarolniczej działalności, okresy pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli podstawę wymiaru tych zasiłków i świadczenia stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, po odliczeniu kwoty składek na ubezpieczenia społeczne należne od pracownika.

 

Prawo do zasiłku przysługuje także, pod pewnymi warunkami, bezrobotnym zwolnionym z zakładów karnych i aresztów śledczych, zarejestrowanym w okresie 30 dni od dnia zwolnienia.

Do okresu uprawniającego do zasiłku zalicza się również okres pobierania gwarantowanego zasiłku okresowego lub okres urlopu bezpłatnego udzielonego matce opiekującej się małym dzieckiem, okresy podlegania zaopatrzeniu emerytalnemu oraz okresy pracy za granicą.

  Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska