Remanent

Waldemar Bartosz

 

Miniony rok jest dobrą okolicznością do poczynienia swoistego bilansu ostatnich dwunastu miesięcy. Patrząc na miniony już 2004 rok napotykamy na ważne dla Związku wydarzenie. Było nim ogłoszenie tzw. planu Hausnera. Nie była to dobra zapowiedź dla polskiego świata pracy. Oznaczała bowiem totalne cięcia budżetowe, przede wszystkim w sferze socjalnej. Odpowiedź „Solidarności” na te plany była jednoznaczna. W marcu ubiegłego roku przez cały kraj, również przez Region Świętokrzyski przetoczyła się fala protestów przeciwko antypracowniczej polityce rządu. To wydarzenie, ale również wychwycone przez media afery w środowiskach rządzących, doprowadziło do ograniczenia zamierzeń rządowych. Tym nie mniej, parlament ograniczył prawa do wcześniejszych świadczeń emerytalnych. W tym nurcie działań rządzących legł w gruzach związkowy projekt ustawy o przywrócenie wcześniejszych emerytur. W skali województwa świętokrzyskiego niekorzystne decyzje ekonomiczne odbiły się negatywnie na kondycji wielu zakładów pracy, a co za tym idzie również na losach zatrudnionych tam pracowników. Trwały nadal utarczki dotyczące przyszłości huty CELSA Ostrowiec. W stan upadłości postawiono Zakłady Mechaniczne w Rytwianach koło Staszowa i RESANUS w Jędrzejowie. Nadal nie był pewny los kilku spółek PKP, szczególnie Zakładów Przewozów Pasażerskich. Demonstracje i strajki głodowe pracowników PKP odroczyły likwidację Świętokrzyskiego Zakładu Przewozów Pasażerskich. Nie wiadomo jednak czy na długo. Plaga bezprawnej praktyki zatrzymywania wynagrodzeń pracowniczych dotykała kilkunastu zakładów na terenie naszego regionu. Z tego powodu w dwóch z nich: w buskim MAKADAMIE i koneckim KOWENCIE pracownicy zmuszeni byli uciec się do strajku. Odzwierciedleniem patologicznych stosunków pracy była ilość spraw sądowych skierowanych przez radców prawnych z Regionu. Było ich ponad dwieście, w których reprezentowali oni ponad 500 pracowników. Z konieczności wymienione w skrócie problemy stały się w sposób naturalny przedmiotem zainteresowania struktur NSZZ "Solidarność".

Obraz minionego roku byłby skrzywiony gdybyśmy zatrzymali się wyłącznie na czarnych zjawiskach życia społecznego. W tym czasie trwała normalna praca związkowa. Dziesiątki szkoleń związkowych miało na celu poprawę umiejętności i sprawności działania związkowców. W tym nurcie również znajduje się opracowanie i wydanie kolejnej edycji Świętokrzyskich Zeszytów Związkowych dotyczących zmiany prawa pracy.

Przed nami kolejny rok. Rok istotny dla NSZZ "Solidarność". Zbliża się bowiem 25. rocznica powstania Związku. Jest to z pewnością okoliczność sprzyjająca świętowaniu. Pewnie tak. Zobowiązuje jednak do głębszej refleksji nad minionym czasem i wyzwaniami czasu nadchodzącego.

 Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska