Skok na kasę

Waldemar Bartosz

 

Ósmego października 2004r. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała „Informację o wynikach kontroli zarządzania majątkiem byłego Funduszu Wczasów Pracowniczych i jego prywatyzacji”.

Lektura tego dokumentu jest szokująca. Szokuje podstępny sposób „sprywatyzowania” majątku FWP. Dla przypomnienia należy przybliżyć kilka faktów. Fundusz Wczasów Pracowniczych powstał w 1949 roku w oparciu o ustawę o Funduszu Wczasów Pracowniczych Komisji Centralnej Związków Zawodowych w Polsce. Majątkiem tym administrowała CRZZ a następnie OPZZ. W oparciu o ustawę z dnia 21 kwietnia 1988r. o Funduszu Wczasów Pracowniczych, Fundusz, zachowując osobowość prawną, przekształcił się w jednostkę organizacyjną ogólnokrajowych organizacji związkowych.

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 3 czerwca 1988r. uchylił część tej ustawy dotyczącą administrowania majątkiem przez OPZZ.

Niestety, parlament poprzedniej kadencji nie zdążył zakończyć nowelizacji tej ustawy. Obecny zaś jej nie podjął.

Tym sposobem zamrożono stan poprzedni administrowania majątkiem FWP przez OPZZ. 1 września 1997r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników FWP, czyli OPZZ podwyższyło kapitał zakładowy spółki do kwoty 104 224 000 zł. Podwyższenie to pokryto aportem majątku OPZZ do spółki.

W czerwcu 2004r. OPZZ utworzyło Fundację Porozumienie a już we wrześniu tego samego roku OPZZ przekazało w formie darowizny udziały w FWP na rzecz Fundacji. W tym też roku rozpoczęto „prywatyzację” majątku. W lutym 2003r. zakończono przekazywanie 15% udziałów w FWP pracownikom, czyli działaczom OPZZ. Tym sposobem 85% majątku posiada OPZZ-owska Fundacja Porozumienie a 15% pozyskali działacze OPZZ-u.

Najwyższa Izba Kontroli stwierdzając naruszenie prawa skierowała dwa wnioski do prokuratury o niesłuszne uzyskanie korzyści w łącznej wysokości 104 124 tys. zł. Stanowi to, zdaniem NIK czyn określony w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 1990r. o zwrocie korzyści uzyskanych niesłusznie kosztem Skarbu Państwa lub innych państwowych osób prawnych.

Jednocześnie Izba skierowała pismo do Ministra Skarbu Państwa i Prezesa Rady Ministrów wskazując na konieczność ustawowej regulacji własności FWP.

Przedstawione fakty, kolejny raz wskazują na znany skądinąd zwyczaj postkomunistycznej lewicy skoku na kasę. Tym razem na kasę związkową.

 Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska