Warto przeczytać

Waldemar Bartosz

 

Statut NSZZ "Solidarność" stanowi m.in., że celem Związku jest „ochrona i promocja kultury oraz szeroko pojęta edukacja”. Zadanie to wynika z wychowawczych celów związków zawodowych. W tym kontekście wypada omówić kilka wydawnictw związkowych, które ostatnio weszły na rynek księgarski bądź są już zapowiedziane. Kończy się właśnie rok księdza Jerzego Popiełuszki. Warto więc zapoznać się z opracowaniami dotyczącymi jego osoby. Są to cztery pozycje książkowe: Kevina Ruane „Racja stanu: zabić księdza”, Znak 2004; Ewy Czaczkowskiej i Tomasza Wiścickiego „Ksiądz Jerzy Popiełuszko”, Świat Książki 2004; Mileny Kindziuk „Świadek prawdy. Życie i śmierć księdza Jerzego Popiełuszki”, Święty Paweł 2004; Krystyny Daszkiewicz „Sprawa morderstwa księdza Jerzego Popiełuszki raz jeszcze”, Media Rodzina 2004.

Kevin Ruane za życia księdza Jerzego Popiełuszki był warszawskim korespondentem BBC. W swej książce dokonuje rekonstrukcji własnych zapisków z lat 1983-1984. Na ówczesne wydarzenia patrzy okiem korespondenta, ale korespondenta zaangażowanego po stronie prawdy. Niemal połowa książki dotyczy procesu sądowego w sprawie zabójstwa księdza Jerzego. Z tekstu wynika ewentualność innej daty wrzucenia ciała księdza Jerzego do Wisły: nie 19 października, lecz 25 października, a więc wtedy, gdy oskarżeni o zabójstwo byli już aresztowani.

Dwie kolejne książki: Mileny Kundziuk oraz Czaczkowskiej i Wiścickiego mają charakter biograficzny. Pracę Kindziuk można zaliczyć do literatury hagiograficznej. Opisuje ona duchowość i religijność księdza Jerzego. W przedmowie do książki postulator procesu beatyfikacyjnego – ojciec Gabriel Bartoszewski pisze, że „jest zachowana dokumentacja prowokacji wobec księdza, związana z podrzuceniem ulotek i broni, jaką zorganizowano w mieszkaniu przy ulicy Chłodnej. Wiemy, kto to zaplanował, kto za to jest odpowiedzialny”.

Krystyna Daszkiewicz raz jeszcze podejmuje analizę prowadzonych dochodzeń i wiedzy o mechanizmach zbrodni totalitarnej. Wszystkie sygnalizowane pozycje przybliżają czytelnikowi postać kapelana „Solidarności” oraz odsłaniają tajniki i okoliczności zbrodni popełnionej na kapłanie.

Inny problem, lecz również bliski duchowi prezentowanemu przez nasz Związek stanowi „kompedium doktryny społecznej Kościoła”. Jest to dzieło przygotowane przez Papieską Radę „Iusticia et Pax”. Zawiera syntetyczny i uporządkowany wykład całej społecznej nauki Kościoła. Adresatem kompedium są przede wszystkim świeccy zaangażowani w życie publiczne. Dotychczasowe wydanie sformułowane jest w języku włoskim. Z niecierpliwością należy oczekiwać wersji polskiej. Również dlatego, że wielokrotnie rozmaici politycy przywołują katolicką naukę społeczną, nie zawsze chyba w odpowiedniej i wiarygodnej postaci.

Ostatnią pozycję, na którą warto zwrócić uwagę, to nowa książka Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość”. Ukarze się wkrótce nakładem wydawnictwa Znak. Jest ona zapisem rozmów, jakie od 1993 roku prowadzili z papieżem, ksiądz Józef Tischner i Krzysztof Michalski. Decyzją Jana Pawła II honoraria za książkę mają wesprzeć program stypendialny imienia księdza Jerzego Tischnera prowadzony przez wiedeński Instytut Nauki o Człowieku. Dyrektorem tego instytutu jest właśnie Krzysztof Michalski.

 Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska