PORADY PRAWNE

 

Kiedy pracodawca może udzielić czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych i w jakim wymiarze?

 

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w przepisach Kodeksu pracy. Pracodawca może udzielić czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych na pisemny wniosek pracownika. Wówczas czasu wolnego udziela on odpowiednio za czas przepracowany. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. Wtedy pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. Jeżeli pracownik otrzymuje w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych czas wolny, pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

 

 

W jakiej wysokości przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych?

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, o ile w zakładzie pracy nie ma korzystniejszych przepisów płacowych – za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających: w nocy lub w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, lub w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Natomiast 50% wynagrodzenia przysługuje za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wyżej określony. Dodatek przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje już prawo do dodatku.

 

 

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę - w jakim terminie muszę wnieść pozew do sądu pracy i co należy w takim piśmie zawrzeć?

 

Od wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może wnieść odwołanie do sądu pracy. Termin, jaki w tym przypadku przewiduje Kodeks pracy wynosi 7 dni od dnia doręczenia mu pisma wypowiadającego stosunek pracy. Bardzo ważne jest, aby pracownik nie przekroczył tego terminu. W przeciwnym razie, jego żądanie zostanie przez sąd oddalone bez merytorycznego badania sprawy, pod zarzutem uchybienia formalnego. Sądem, do którego należy wnieść odwołanie (jeżeli jego wskazanie nie było przedmiotem umowy o pracę) jest sąd pracy właściwości ogólnej pozwanego lub sąd, w którego okręgu praca była wykonywana albo sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy. W piśmie skierowanym do sądu (pozew) należy oznaczyć powoda (w tym wypadku będzie to pracownik) i pozwanego (zakład pracy). Przede wszystkim jednak należy określić swoje żądanie, a więc czy pracownik domaga się uznania dokonanego wypowiedzenia za bezskuteczne, lub – jeżeli upłynął już termin wypowiedzenia – przywrócenia do pracy, czy też odszkodowania. W uzasadnieniu pozwu trzeba podać okoliczności, które uzasadniają roszczenie powoda. Należy też załączyć kopie podstawowych dokumentów, na poparcie wniesionych roszczeń, jak np. kopię umowy o pracę i pisma wypowiadającego stosunek pracy.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

 Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska