PORADY PRAWNE

 

4 sierpnia złożyłam wniosek o udzielenie mi urlopu w wymiarze 2 dni. Pracodawca się nie zgodził, więc poprosiłam o dwa dni urlopu na żądanie. Pracodawca nie udzielił mi tego urlopu, a moją nieobecność w pracy potraktował jako naruszenie moich obowiązków pracowniczych i rozwiązał ze mną umowę o pracę. Czy miał do tego prawo, skoro w tym roku jeszcze w ogóle nie korzystałam z urlopu?

 

Od 1 stycznia 2003r. pracownik może wykorzystać 4 dni swojego urlopu wypoczynkowego w każdym czasie, bez konieczności wcześniejszego uzgodnienia z pracodawcą. Przede wszystkim warunkiem koniecznym jest posiadanie prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, co w pani sytuacji zostało spełnione. Pracodawca zatem nie może odmówić udzielenia urlopu, jeśli pracownik dysponuje jeszcze w danym roku prawem do tego urlopu i składa żądanie najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Pracodawca postąpił niewłaściwie, a pani przysługuje powództwo do sądu pracy z roszczeniem o przywrócenie do pracy.

 

 

Czy mogę w okresie wypowiedzenia skorzystać z urlopu na żądanie?

 

Urlop na żądanie jest szczególnym trybem wykorzystania urlopu wypoczynkowego. W zasadzie stosuje się do niego większość przepisów dotyczących urlopu wypoczynkowego. W okresie wypowiedzenia pracownik jest obowiązany wykorzystać urlop wypoczynkowy, jeśli tak zdecyduje pracodawca. Nie dotyczy to jednak urlopu na żądanie. To pracownik decyduje, kiedy wykorzysta urlop i nie musi na to uzyskać zgody pracodawcy. Pracownik może więc wykorzystać urlop na żądanie także w okresie wypowiedzenia, o ile nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym, pracodawca zaś nie może nakazać mu wykorzystania tego urlopu, również w okresie wypowiedzenia.

 

 

W świadectwie pracy, które otrzymałem od pracodawcy są podane nieprawdziwe daty mojego zatrudnienia. Czy mogę się zwrócić do pracodawcy o sprostowanie tych błędów, czy o nowe świadectwo pracy? Kiedy i w jakiej formie powinno to nastąpić?

 

Pracownik ma prawo wystąpić do pracodawcy pracy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Jeżeli pracodawca nie uwzględni wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia go o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. Do obowiązków pracodawcy należy zawiadomienie pracownika na piśmie o negatywnym rozpatrzeniu wniosku o sprostowanie świadectwa pracy bądź wydania nowego dokumentu. Termin rozpatrzenia wniosku pracownika wynosi 7 dni. Przede wszystkim należy więc wystąpić z wnioskiem do pracodawcy i dopiero w drugiej kolejności, w razie nieuwzględnienia wniosku – do sądu pracy. Jeżeli sąd pracy uwzględni roszczenie pracownika, wówczas pracodawca powinien wydać niezwłocznie nowe świadectwo pracy, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie. Po wydaniu przez pracodawcę nowego świadectwa pracy, jest on zobowiązany (najpóźniej w dniu wydania nowego świadectwa pracy) usunąć z akt osobowych pracownika i zniszczyć poprzednio wydane świadectwo pracy.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

pobierz plik: format: Microsoft Word

 Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska