PORADY PRAWNE

 

Jak liczyć umowy o pracę zawierane na czas określony w związku ze zmianą art. 25 1 Kodeksu pracy? Która umowa, po zmianie przepisów, jest trzecią?

 

Od 1 maja tego roku do Kodeksu pracy powrócił zapis o automatycznym przekształceniu się trzeciej umowy o pracę zawartej na czas określony w umowę o pracę na czas nieokreślony. Powstał jednak problem od kiedy liczyć tę trzecią umowę? Zasadniczym problemem jest, czy wliczeniu podlegają umowy zawierane pod starym stanem prawnym, czyli w okresie obowiązywania ustawy z dnia 29 listopada 2002 roku, która zawiesiła zasadę automatyzmu prawnego do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej?

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego, zawarcie trzeciej umowy na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z nawiązaniem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli dwie poprzednie terminowe umowy o pracę zostały zawarte począwszy od dnia wejścia w życie tego przepisu. Zatem trzeba przyjąć, że liczenie umów zawartych na czas określony należy zacząć od dnia 1 maja 2004 roku i że dopiero trzecia umowa na czas określony zawarta po dniu 1 maja przekształci się w umowę na czas nieokreślony.

 

 

Jak kształtuje się wymiar czasu pracy pracowników niepełnosprawnych?

 

Osoby niepełnosprawne są specyficzną grupą pracowników, których obowiązuje zmniejszony wymiar czasu pracy. Aktem prawnym, który reguluje normy czasu pracy dla niepełnosprawnych jest ustawa o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Na podstawie jej przepisów, osoby niepełnosprawne nie mogą być zatrudniane w wymiarze czasu pracy przekraczającym 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Dodatkowo osoby niepełnosprawne zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie mogą być zatrudnione w wymiarze czasu pracy przekraczającym 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto stosowanie wobec niepełnosprawnych obniżonych norm czasu pracy nie może wiązać się z obniżeniem wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości, a godzinne stawki wynagrodzenia zasadniczego ulegają podwyższeniu w takim stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniana w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych, chyba, że jest zatrudniona przy pilnowaniu mienia.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

 Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska