PORADY PRAWNE

 

Co to są obniżone normy czasu pracy i kogo one obowiązują?

 

Obniżone normy czasu pracy, czyli tzw. skrócony czas pracy obowiązuje niektóre grupy zawodowe i mogą wynikać bądź z przepisów prawa pracy, bądź z porozumienia zawartego pomiędzy pracodawcą i pracownikiem (umowa o pracę). Skrócenie czasu pracy może polegać albo na wprowadzeniu do czasu pracy niezbędnych przerw, albo na obniżeniu normy czasu pracy (dobowej, tygodniowej itp.). Obniżone normy czasu pracy ustalone indywidualnie w umowie o pracę są wynikiem dwustronnych negocjacji i dotyczą tylko pracownika, z którym zawarto taką umowę. Natomiast obniżone normy czasu pracy mogą wynikać z przepisów:

- zawartych w układach zbiorowych pracy lub regulaminach pracy, lub

- z przepisów powszechnie obowiązujących w odniesieniu do pracowników młodocianych, pracowników niepełnosprawnych, nauczycieli i pracowników nauki, pracowników służby zdrowia, sędziów i prokuratorów, pracowników lasów państwowych oraz pracowników urzędów państwowych.

 

 

Kiedy pracodawca może wprowadzić w zakładzie pracy pracę w ruchu ciągłym?

 

Praca w ruchu ciągłym może być wprowadzona w zakładzie pracy tylko w ściśle określonych przez prawo przypadkach. Zgodnie z art. 138 Kodeksu pracy, praca w ruchu ciągłym może być stosowana wyłącznie do pracowników zatrudnionych przy pracach, które ze względu na technologie produkcji lub ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności nie mogą być wstrzymane. Oznacza to, że praca w ruchu ciągłym może być wykonywana na takich stanowiskach pracy, gdzie jest ona nieprzerwana, a więc trwa przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. W zależności od specyfiki ciągłości produkcji lub usług, praca w ruchu ciągłym może być wprowadzana dla całego zakładu (z wyłączeniem pracowników administracji i obsługi), dla części zakładu, np. wydziału, oddziału itp., albo jedynie na wybranych stanowiskach pracy. Ponieważ ani Kodeks pracy, ani inne przepisy prawa nie stanowią wyraźnie, które prace są konieczne ze względu na potrzebę ciągłego zaspokajania potrzeb ludności, w praktyce przyjmuje się, że są to prace związane z wytwarzaniem i przesyłaniem energii elektrycznej oraz cieplnej, z poborem, uzdatnianiem i rozprowadzaniem wody pitnej, utrzymaniem dostępu do usług telekomunikacyjnych, odprowadzaniem ścieków komunalnych i przemysłowych itp.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

 Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska