PORADY PRAWNE

 

Co to są Europejskie Rady Zakładowe? Czy istnieją one w Polsce i na jakich zasadach?

 

Europejskie Rady Zakładowe są formą samorządu pracowniczego, powołane są na mocy Dyrektywy nr 95/45/WE z dnia 22 września 1994 roku w sprawie ustanowienia Europejskiej Rady Zakładowej lub trybu informowania i konsultowania pracowników w przedsiębiorstwach lub w grupach przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym. Członkowie Rad są wybierani przez przedstawicieli pracowników. Rady służą zapewnieniu pracownikom spółek międzyzakładowych, mających zakłady w wielu krajach, prawa do informacji i konsultacji w sprawach związanych z ich strategią, sytuacją ekonomiczną i sprawami pracowniczymi. Przede wszystkim Rady przekazują informacje dotyczące istotnych aspektów funkcjonowania firmy oraz konsultują z zarządami koncernów międzynarodowych decyzje mające znaczny wpływ na sytuację pracowników w wymiarze europejskim.

W Polsce, Europejskie Rady Zakładowe, mogą istnieć w dużych przedsiębiorstwach polskich, które dokonały ekspansji na teren innych państw Unii, albo przedsiębiorstwach polskich należących do dużych koncernów międzynarodowych, które już wcześniej istniały na rynku całej Unii.

 

 

W jakich przedsiębiorstwach można tworzyć Europejskie Rady Zatrudnienia? Czy przedstawiciele Związków Zawodowych mogą do nich należeć?

 

Europejskie Rady Zakładowe tworzą pracownicy przedsiębiorstw i grupy przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym, których zarząd centralny ma siedzibę w Polsce; albo pracownicy przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym, których zarząd centralny nie ma siedziby w państwie członkowskim, jeżeli zarząd ten wyznaczył swojego przedstawiciela z siedzibą w Polsce; albo pracownicy przedsiębiorstw i grupy przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym, których zarząd centralny nie ma siedziby w państwie członkowskim i nie wyznaczył swojego przedstawiciela w państwie członkowskim, jeżeli w Polsce znajduje się zakład pracy wchodzący w skład takiej grupy, w których zatrudnia się największą liczbę pracowników zatrudnionych w państwach członkowskich w danym przedsiębiorstwie lub grupie przedsiębiorstw.

Członkowie Europejskich Rad Zakładowych są wyznaczani w oparciu o przepisy prawne kraju z którego pochodzą członkowie specjalnego zespołu negocjacyjnego. Gdy pracownicy są zatrudnieni w Polsce w jednym zakładzie pracy wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym, członkowie specjalnego zespołu negocjacyjnego reprezentujący pracowników są wybierani przez reprezentatywną organizację związkową, a w przypadku jej braku wybierani są przez pracowników w liczbie określonej w ustawie lub w ustawie innego państwa członkowskiego. Jeżeli w zakładzie działa kilka organizacji reprezentatywnych, wówczas wyznaczają one członków zespołu wspólnie. A jeśli nie uda im się osiągnąć w tym względzie porozumienia, członkowie zespołu są wybierani przez pracowników spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje związkowe.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

 Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska