Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli

Katarzyna Wronka

 

Nauczyciele – zarówno pracujący w szkołach wyższych działających na podstawie przepisów o szkolnictwie wyższym, jak i pracownicy szkół i placówek podlegających przepisom Karty Nauczyciela – są jedną z tych grup zawodowych, które indywidualnie decydują, jakie są zasady tworzenia, a następnie gospodarowania zakładowym funduszem świadczeń socjalnych.

Zgodnie z przepisami obu ustaw tworzy się zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla pracowników uczelni w wysokości 8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe, a dla byłych pracowników uczelni będących emerytami lub rencistami – w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur i rent. Natomiast na podstawie Karty Nauczyciela dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli w wysokości 8% planowanych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe (czyli wynagrodzenia zasadnicze, ale także środki przeznaczone na wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, nagrody, w tym nagrody jubileuszowe, odprawy, w tym odprawy emerytalne itp.), a dla nauczycieli będących emerytami lub rencistami – w wysokości 5% pobieranych przez nich rent i emerytur.

Fundusz jest tworzony obowiązkowo, a nauczyciele, jako, jedna z nielicznych grupa zawodowa, zostali uprawnieni do otrzymywania świadczenia urlopowego. Zgodnie z art. 15 ust. 1 a Karty Nauczyciela z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, określonego w przepisach ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. Stanowi to 37,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W 2004 roku świadczenie dla nauczyciela zatrudnionego w pełnym etacie cały rok wynosi 695,68 zł brutto. Uprawnienie do świadczenia urlopowego posiadają nauczyciele pracujący (czynni), przebywający na urlopach wychowawczych oraz płatnych urlopach dla poratowania zdrowia. Okres zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym jest liczony od dnia 1 września poprzedniego roku kalendarzowego do 31 sierpnia roku następnego. Przy określaniu wysokości świadczenia urlopowego będzie brany pod uwagę wymiar czasu pracy określony w umowie o pracę lub akcie mianowania, natomiast nie uwzględnia się przepracowanych godzin ponadwymiarowych.

Świadczenie urlopowe jest finansowane z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i nie jest uwzględniane w podstawie składek na ubezpieczenie społeczne. Wypłacenie nauczycielowi świadczenia urlopowego nie pozbawia go jednak możliwości korzystania ze wszystkich innych świadczeń socjalnych finansowanych w ramach zakładowej działalności socjalnej organizowanej w placówce na podstawie regulaminu Funduszu.

  Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska