PORADY PRAWNE

 

Czy okres urlopu wychowawczego jest zaliczany do pracowniczego stażu pracy?

 

Okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą jego uprawnienia pracownicze. Taki zapis obowiązuje od 1 stycznia 2004 roku. Poprzednio okres urlopu wychowawczego wliczany był tylko do stażu pracy u danego pracodawcy (u tego, który urlopu udzielił). Obecnie okres urlopu wychowawczego zalicza się do stażu pracy w zakresie wszystkich uprawnień pracowniczych (uzależnionych od ogólnego jak i od zakładowego stażu pracy), m.in. okresu wypowiedzenia, nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej w razie zwolnień grupowych itp., a także do okresu zatrudnienia wymaganego do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku zgodnie z odrębnymi przepisami.

 

 

Czy można zatrudniać pracownika młodocianego, który nie ukończył 16 roku życia?

 

Od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej istnieje możliwość wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16 roku życia, ale nie można nazwać tego zatrudnieniem młodocianego. Ponadto zatrudnienie dziecka podlega wielu ograniczeniom. Jest ono dozwolone wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową. Wymaga ono ponadto: uprzedniej zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy. Zezwolenie wydaje właściwy inspektor pracy na wniosek podmiotu prowadzącego określoną wyżej działalność, na rzecz którego dziecko ma wykonywać działalność zarobkową.

Właściwy inspektor pracy ma obowiązek odmówić wydania zezwolenia, jeżeli wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych powoduje zagrożenie dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego dziecka lub zagraża wypełnianiu obowiązku szkolnego przez dziecko. Przedstawiciel ustawowy lub opiekun może wystąpić o cofnięcie zezwolenia na pracę dziecka. Na ich wniosek właściwy inspektor pracy ma obowiązek cofnąć wydane zezwolenie. Właściwy inspektor pracy ma obowiązek także cofnąć wydane zezwolenie z urzędu, jeżeli stwierdzi, że warunki pracy dziecka nie odpowiadają warunkom określonym w wydanym zezwoleniu.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

  Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska