Przeniesienie nauczyciela

Katarzyna Wronka

 

Nauczyciele zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela mogą być przenoszeni do innej szkoły bądź na inne stanowiska w tej lub innej szkole w ramach dotychczasowego stosunku pracy. Ponieważ jednak ż przepisy Karty Nauczyciela nie regulują tej problematyki całościowo pozostawia ona wiele wątpliwości, a przepisy prawne są nieścisłe.

Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2003 r. nr 118, poz. 1112 ze zm.) w art. 18 i 19 przewiduje możliwość nowego ukształtowania stosunku pracy nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych w formie przeniesienia. Jest to szczególny tryb przeniesienia, który nie wymaga uprzedniego wypowiedzenia. Zmiany te mogą być dokonane na prośbę nauczyciela albo z urzędu za jego zgodą, na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole w tej samej lub innej miejscowości, na takie samo lub inne stanowisko (art. 18 Karty Nauczyciela). Przeniesienia nauczyciela do innej szkoły dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego tę szkołę i za zgodą dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony. W tym przypadku nie następuje rozwiązanie dotychczasowego stosunku pracy, zmienia się jedynie pracodawca – dyrektor szkoły. Dlatego też nauczyciel nie otrzymuje świadectwa pracy. Natomiast do nowej placówki przekazuje się całą teczkę jego akt osobowych.

Nauczyciel przeniesiony z urzędu, za jego zgodą, do innej miejscowości zgodnie z przepisami otrzymuje: mieszkanie odpowiednie do jego stanu rodzinnego oraz miejsce pracy dla współmałżonka, jeżeli jest on nauczycielem, a także zwrot kosztów przeniesienia według zasad określonych dla pracowników urzędów państwowych.

Nauczyciela zmieniającego miejsce zamieszkania w związku z przeniesieniem zwalnia się od pełnienia obowiązków służbowych na odpowiedni okres, nie dłuższy niż 7 dni.

Odrębnie uregulowano tryb przeniesienia nauczyciela religii zatrudnionego na podstawie mianowania. Jest to uzależnione od wydania skierowania właściwemu nauczycielowi przez właściwego biskupa diecezjalnego lub właściwe władze zwierzchnie w przypadku innych kościołów i związków wyznaniowych. W tym wypadku organem uprawnionym do przeniesienia jest dyrektor szkoły, do której nauczyciel otrzymał skierowanie w porozumieniu z dyrektorem szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony. Przeniesienie wymaga też zawiadomienia organów prowadzących szkoły. Przeniesienie nauczyciela do pracy w innej placówce nie jest tożsame z rozwiązaniem jego dotychczasowego stosunku pracy, dla tego w tej sytuacji nauczycielowi nie przysługuje odprawa, jaką przepisy prawa przewidują dla zwalnianych, nawet jeżeli podstawą jego przeniesienia była likwidacja szkoły macierzystej nauczyciela. Po przeniesieniu nauczyciel pozostaje z nowym pracodawcą w tym samym stosunku pracy, choć niekiedy na innych warunkach niż uprzednio. Dlatego przeniesienie powoduje zachowanie ciągłości zatrudnienia mimo zmiany pracodawcy.

 

Organ prowadzący szkołę może także przenieść nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania bez jego zgody do pracy w innej placówce, w razie konieczności zapewnienia w szkole (placówce) obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom programowym placówki (art. 19 Karty Nauczyciela). Przeniesienie to nie może nastąpić na okres dłuższy niż 3 lata, a nauczyciel zachowuje prawo powrotu na uprzednio zajmowane stanowisko. Nauczyciel ma prawo powrotu do macierzystej szkoły, nie jest to jego obowiązek, co oznacza, że nauczyciel przeniesiony w tym trybie pozostaje tylko w jednym stosunku pracy oraz wraz z przeniesieniem do innej szkoły dochodzi do rozwiązania dotychczas łączącego go stosunku pracy. Po upływie okresu „przeniesienia” (który nie może trwać dłużej niż 3 lata) nauczyciel może wystąpić z żądaniem ponownego zatrudnienia go w szkole, w której był zatrudniony przed przeniesieniem. Nauczyciel ze swojego prawa może zrezygnować i dalej pracować w placówce, do której został przeniesiony. W razie odmowy przyjęcia go do pracy może wystąpić do sądu pracy z żądaniem nawiązania stosunku pracy w terminie 14 dni od doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy (art. 264 § 3 k.p.).

Nauczycielowi przeniesionemu na podstawie art. 19 Karty Nauczyciela do pracy w innej szkole, w innej miejscowości przysługuje:

• czterodniowy tydzień pracy,

• dodatek za uciążliwość pracy w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego,

• zakwaterowanie w miejscu czasowego zatrudnienia,

• zwolnienie od pełnienia obowiązków służbowych na odpowiedni okres, nie dłuższy niż 7 dni.

  Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska