PORADY PRAWNE

 

Czy pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu wychowawczego?

 

Pracodawca nie może odwołać pracownika z urlopu wychowawczego, natomiast może wezwać go do pracy w dwóch przypadkach: w razie ustalenia, że trwale zaprzestał on sprawowania opieki nad dzieckiem oraz w razie stwierdzenia, że z urlopu wychowawczego korzystają w tym samym czasie oboje rodzice lub opiekunowie dziecka (z wyłączeniem sytuacji, gdy z urlopu tego mogą skorzystać wspólnie przez okres maksymalnie 3 miesięcy).

Są to zatem sytuacje, kiedy urlop jest wykorzystywany niezgodnie z jego przeznaczeniem. Trwałe zaprzestanie sprawowania przez pracownika opieki nad dzieckiem ma miejsce np. gdy pracownik w tym czasie wyjechał za granicę, oddał dziecko do adopcji, gdy dziecko wyjechało za granicę lub do odległej miejscowości z drugim rodzicem lub opiekunem. W takich sytuacjach pracodawca może wezwać pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia wiadomości o stanie sprawy i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

 

 

Przebywając na urlopie wychowawczym urodziłam drugie dziecko. Czy mogę kontynuować urlop na pierwsze dziecko, czy on przepada i mogę korzystać jedynie z urlopu przysługującego mi na drugie dziecko?

 

Pracownik ma prawo do korzystania urlopu wychowawczego w wymiarze 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Urlop wychowawczy może być podzielony na części, jednocześnie może być on wykorzystywany najwyżej w 4 częściach. Urlop wychowawczy przysługuje w takim samym wymiarze na każde dziecko (w przypadku dziecka niepełnosprawnego zasady udzielania i wymiar tego urlopu są inne).

Jeżeli w czasie przebywania na urlopie wychowawczym kobieta urodzi kolejne dziecko, wówczas jej urlop nie przepada, a zostaje jedynie zawieszony. Przez okres 16 tygodni pracownica ma wypłacany zasiłek macierzyński na urodzone drugie dziecko, a po zakończeniu tego okresu może ona powrócić do korzystania w dalszym ciągu z urlopu wychowawczego udzielonego na pierwsze dziecko. Kolejny urlop pozostaje w niezmienionym wymiarze tj. 3 lat, z zastrzeżeniem, że skorzystać z niego można do czasu ukończenia przez drugie dziecko 4 roku życia.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

  Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska