PORADY PRAWNE

 

Na czym polega przeniesienie pracownika i czy pracownik może się na takie przeniesienie nie zgodzić?

 

Przeniesienie pracownika to uprawnienie pracodawcy, z którego może on skorzystać, gdy np. zmusza go do tego trudna sytuacja firmy lub jeden z działów, oddziałów ma czasowo więcej pracy i tam potrzeba jest większej ilości pracowników. Przeniesienie pracownika czasowo do innej pracy nie jest podyktowane koniecznością zmiany jego warunków pracy i płacy, ale jest ograniczone pewnymi warunkami. Przede wszystkim jest to czasowe uprawnienie pracodawcy, z którego może on skorzystać łącznie do 3 miesięcy w roku kalendarzowym (nie dłużej). Powierzenie innej pracy jest uzasadnione sytuacją w firmie, tzn. potrzebami pracodawcy. Kolejnym warunkiem przeniesienia jest, że nie może ono powodować obniżenia wynagrodzenia przeniesionego pracownika i odpowiada jego kwalifikacjom. Jeżeli te warunki są spełnione, pracodawca może z tego uprawnienia skorzystać, a do przeniesienia nie jest wymagana żadna szczególna forma, wystarczy zawiadomienie pracownika – ustne lub pisemne. Natomiast pracownik nie może wówczas odmówić wykonywania nowych obowiązków.

 

 

Kiedy pracownik nabywa prawo do odprawy? Czy odprawa należy się, gdy dochodzi do zmiany pracodawcy?

 

W polskim prawie pracy poza odprawą z tytułu zwolnień grupowych przewidziane są także inne odprawy, np. odprawa emerytalna lub rentowa, odprawa pośmiertna. Odprawa jest świadczeniem należnym pracownikowi od pracodawcy w określonych prawem sytuacjach i zawsze jest związana z rozwiązaniem stosunku pracy.

Zgodnie z art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych odprawa przysługuje pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego. Przesłanki nabycia prawa do odprawy z tytułu zwolnień grupowych są takie jak we wszystkich odprawach należnych z prawa pracy, tzn. jedną z przesłanek jest zawsze rozwiązanie stosunku pracy, drugą – określony powód odejścia pracownika, np. przejście na emeryturę, śmierć, przyczyny leżące po stronie pracodawcy w wypadku zwolnień grupowych. Prawo do odprawy powstaje w momencie rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli zatem z woli stron następuje skrócenie okresu wypowiedzenia, to prawo do odprawy (a więc także i roszczenie o odprawę) powstaje w dacie, którą wyznaczono jako dzień rozwiązania stosunku pracy na mocy art. 36 1 k.p. Odprawa nie przysługuje więc w przypadku kontynuacji zatrudnienia. Taka sytuacja następuje, gdy zakład pracy przechodzi na innego pracodawcę zgodnie z art. 231 kodeksu pracy. Nie ma prawa do odprawy pracownik, gdy nastąpiło przejęcie zakładu pracy na mocy art. 23 1 k.p., ponieważ nastąpiła kontynuacja zatrudnienia. Warunkiem nabycia prawa do odprawy jest definitywne rozwiązanie stosunku pracy.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

 Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska