Pomnik Niepodległości w Starachowicach

Mieczysław Gójski

 

25 kwietnia br. w Starachowicach odbyła się ceremonia odsłonięcia i poświęcenia pomnika upamiętniającego odzyskanie przez Polskę w 1918r. niepodległości.

Pomnik Niepodległości w Starachowicach tamtejsza społeczność wzniosła po raz pierwszy w 1933r. Czyn ten był wyrazem wdzięczności za odzyskaną po 123 latach niepodległość. Upamiętniał on też osobę marszałka Józefa Piłsudskiego i jego wkład włożony w dzieło niepodległości. Niestety, okupacyjne wojska hitlerowskie zniszczyły pomnik w roku 1940. Przez lata powojenne komunistyczne władze nie tylko, że nie pozwalały na odbudowę pomnika, ale świadomie i z premedytacją starały się niszczyć pamięć o 11 listopada. Szczególną wrogością otaczały one też osobę marszałka Piłsudskiego.

Pomysł budowy pomnika zrodził się realnie po 1989 roku. Wtedy to grupa zapaleńców postanowiła doprowadzić do odbudowy pomnika, który byłby wierną repliką tego z lat trzydziestych. Pomysł jednak zaczął przeistaczać się w czyn dopiero po roku 2000, kiedy to zawiązał się Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Niepodległości na czele którego stanął Stanisław Kępiński. Komitet ten składał się z różnych organizacji kombatanckich. W jego skład wchodził również starachowicki NSZZ "Solidarność" Emerytów i Rencistów zrzeszający głównie byłych pracowników zakładów „Star”. W trakcie kilkuletniej, ciężkiej pracy Komitetowi udało się doprowadzić swe dzieło do końca. Nie byłoby to jednak możliwe bez znaczącej i bezinteresownej pomocy starachowickich firm, instytucji, urzędów i osób fizycznych. Fundusze na odbudowę pomnika pochodziły głównie od mieszkańców miasta i okolic. Zasilali oni konto budowy wykupując okolicznościowe cegiełki i dokonując wpłat bezpośrednio do puszek w trakcie prowadzonych kwest.

Ceremonię odsłonięcia pomnika poprzedziła uroczysta msza św., której przewodniczył ks. bp Edward Materski. On też dokonał poświęcenia pomnika. Ceremoni odsłonięcia dokonali m.in. przedstawiciele Społecznego Komitetu, kombatanci z płk Antonim Hedą „Szarym” oraz wnuczka marszałka Piłsudskiego – Joanna Onyszkiewicz z mężem.

Na zakończenie młodzież starachowickich szkół zaprezentowała mieszkańcom miasta oraz zaproszonym delegacjom, wśród których była również delegacja Zarządu Regionu Świętokrzyskiego z Waldemarem Bartoszem, okolicznościowy program słowno-muzyczny.

Należy mieć nadzieję, że sam pomnik jak i wyryte na jego cokole słowa BÓG HONOR OJCZYZNA będą na wieki przypominały Starachowicom bohaterską walkę Polaków o odzyskanie niepodległości.

 Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska