Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy

 

Zgubny pośpiech i niedbalstwo

Kazimierz Pasternak

 

Szokuje każda śmierć i kalectwo na stanowiskach pracy. Żyjemy szybko, szybciej pracujemy i niespodziewanie z tego świata schodzimy. Zabija nas wszędzie obecny stres, choroby cywilizacyjne i wypadki w pracy, w drodze do pracy i inne. Medycyna, rozwój techniki komputerowej i inne wynalazki pomagają człowiekowi w biciu różnorakich rekordów, ale też wymagają pośpiechu i sukcesu w każdej dziedzinie. Jedni to znoszą inni giną. Nie dają rady. Statystyki wypadkowe nadal szokują. Wprawdzie ostatnie lata pokazują spadek ilości wypadków śmiertelnych w zakładach pracy, jednak nie oznacza to, że tendencja ta się utrzyma, a pracownik ma czuć się na swoim stanowisku pracy bardziej bezpieczny. Co roku szokujące dla opinii publicznej stają się medialnie nagłaśniane wypadki śmiertelne w górnictwie, przemyśle ciężkim i budownictwie. Giną ludzie w małych i dużych zakładach pracy. Umierają z nadmiaru stresu pracownicy idący z domu do pracy i z pracy do domu. Nie zawsze nawet najlepiej zorganizowana pomoc medyczna zdąży na czas. Ci, którym uda się przeżyć ciężki wypadek już do pracy nie wracają. Takich pracowników w skali roku jest dziesiątki tysięcy. Silne poparzenia, urazy głowy, urwane ręce, połamane nogi to częste skutki nieszczęśliwych wypadków. Często są wśród tak doświadczonych i tragicznie poszkodowanych młodzi pracownicy, ojcowie i matki – często samotnie utrzymujący rodzinę. Dramatyczny, ciężki wypadek odbiera chleb rodzinie i zmusza do podjęcia wieloletniej batalii o życie. Czy można dramatowi ludzkiej pracy zapobiec? Na ile poprawa organizacji pracy, osiągnięcia nauki i techniki mogą zapobiec wypadkom i niepotrzebnej śmierci? Czy możliwa jest w erze kosmosu i komputerów praca bezwypadkowa? Tego rodzaju pytania i refleksje stawiają i podejmują w tych dniach wszyscy odpowiadający za zdrowie, bezpieczeństwo i życie pracowników.

Co roku w Polsce począwszy od 1991 roku z inicjatywy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” obchodzony jest 28 kwietnia Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Oddajemy w tym dniu hołd wszystkim tym, którzy stracili życie na stanowiskach pracy, którzy stracili zdrowie, zostali kalekami w wyniku wypadków przy pracy. W tym roku jest podobnie. Ogólnopolskie seminarium naukowe odbędzie się tradycyjnie we Wrocławiu, łącznie z modlitwą za zmarłych i poszkodowanych na skutek wypadków przy pracy. Z inicjatywy Zarządu NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk przeprowadzony zostanie finalny etap konkursu wiedzy o prawie pracy, bhp – organizowany wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych Dolnego Śląska. Podobne seminaria organizowane są na poziomie regionów. „Solidarność” Świętokrzyska organizuje 29 kwietnia br. seminarium dla zakładowych społecznych inspektorów pracy i przedstawicieli zakładowych struktur NSZZ "Solidarność" na temat: ocena dostosowania unijnego prawa pracy do krajowych przepisów prawnych i wymogów bhp. Po seminarium zostanie zorganizowana konferencja prasowa, w której uczestniczyć będą między innymi przedstawiciele Okręgowej Inspekcji Pracy w Kielcach, którzy wcześniej poprowadzą przedmiotowe seminarium. Jest już dobrym zwyczajem w naszym regionie aktywne uczestnictwo inspektorów OIP w Kielcach i prowadzenie szkoleń w zakresie szeroko pojętego prawa pracy dla znaczącej grupy społecznych inspektorów pracy i związkowców. 1 maja br. o godz. 11.00 w kościele pod wezwaniem św. Józefa na kieleckim Szydłówku modlić się będziemy podczas mszy św. w intencji Świata Pracy i tych, którzy zginęli na stanowiskach pracy lub stracili zdrowie.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych ma nam uzmysłowić zagrożenia na stanowiskach pracy i zmusić do zadumy nad losem pracownika poszkodowanego w wyniku wypadku oraz jego rodziny. Śmierci i kalectwu można i trzeba skutecznie przeciwdziałać. Problem w tym, aby na co dzień budować klimat pracy bezpiecznej i odrzucić zgubną często pogoń za zyskiem.

 Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska