POROZUMIENIA

W SPRAWIE WZROSTU WYNAGRODZEŃ W 2004 ROKU

 

Na mocy ustawy z dnia 16 grudnia 1994 roku o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw, pracodawcy i związkowcy z zakładów pracy objętych przepisami ustawy są zobowiązani do zawierania porozumień w sprawie wzrostu wynagrodzeń.

Zakładami takimi są podmioty gospodarki narodowej prowadzące działalność gospodarczą, w tym jednostki organizacyjne działające na podstawie prawa bankowego, prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych oraz na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, a także samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej zatrudniające powyżej 50 osób.

Nowelizacja ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw z dnia 29 stycznia 2004 roku stanowi, że porozumienia między pracodawcami i związkowcami w sprawie przyrostu przeciętnej płacy w 2004 roku powinny być zawarte w terminie do 30 dni od daty wejścia w życie nowelizacji, a więc do dnia 23 marca 2004 roku (bowiem ustawa nowelizująca zaczęła obowiązywać 23 lutego br.). Natomiast w przyszłych latach porozumienia powinny być zawierane w lutym każdego roku.

Jeżeli w wymienionych terminach porozumienia nie zostaną zawarte, to obowiązujące wskaźniki przyrostu przeciętnych wynagrodzeń w danym roku ustali pracodawca w drodze zarządzenia. Termin przewidziany na takie działanie pracodawcy został określony w tym roku – do dnia 3 kwietnia, a w latach następnych – do dnia 10 marca.

Podczas zawierania porozumienia i ustalania wskaźników wzrostu płac, pracodawcy i związkowcy powinni uwzględnić sytuację przedsiębiorcy, jego możliwości finansowe oraz krajowe wskaźniki przyrostu przeciętnego wynagrodzenia przyjęte przez Komisję Trójstronną do Spraw Społeczno-Gospodarczych lub przez Radę Ministrów.

Ostatnio wskaźnik przyrostu wynagrodzeń był ustalany przez rząd w rozporządzeniu. W 2003 roku maksymalny roczny wskaźnik został ustalony na poziomie 3 proc. Orientacyjne wskaźniki średnich płac w poszczególnych kwartałach ukształtowano na poziomie:

-   1,8 – w I kwartale 2003 roku,

-   2,8 – w II kwartale 2003 roku,

-   3,0 – w III kwartale 2003 roku,

-   4,4 – w IV kwartale 2003 roku,

Maksymalny roczny wskaźnik w roku bieżącym wynosi 3,2 proc. A wskaźniki średnich płac na bieżący rok zostały ustalone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2003 roku i wynoszą:

-   2,0 – w I kwartale 2004 roku,

-   3,0 – w II kwartale 2004 roku,

-   3,3 – w III kwartale 2004 roku,

-   4,5 – w IV kwartale 2004 roku.

Zmiana sytuacji przedsiębiorcy i jego możliwości finansowych może spowodować zmianę zawartego porozumienia. W zakładach pracy utworzonych w wyniku przekształcenia lub podziału przedsiębiorcy należy uwzględniać wskaźniki przyjęte u pracodawców przed ich przekształceniem lub podziałem. Ustawa stanowi ponadto, że jeżeli u danego pracodawcy rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, do ustalenia przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w tym zakładzie pracy należy przyjąć maksymalny roczny wskaźnik przyjęty przez Komisję Trójstronną lub przez Radę Ministrów na rok kalendarzowy, w którym rozpoczyna się rok obrotowy u tego pracodawcy.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

 Powrót do: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska