Nie jesteś sam

Anna Kwiatkowska

 

W sytuacjach, gdy przeżywamy problemy osobiste, rodzinne, zawodowe szukamy pomocy, wsparcia. W momentach, gdy jest nam ciężko ogromną rolę odgrywają różne grupy i stowarzyszenia społeczne, z którymi jesteśmy związani lub bliskie nam osoby – partner, przyjaciel, rodzic. Systemy wsparcia działają jako schronienie, które pozwala na aktywizację i regenerację ludzkich sił. Pomoc, którą otrzymujemy bywa różna, w zależności od okoliczności i od nas samych. Czasem potrzebna jest konkretna pomoc, taka jak pożyczenie pieniędzy czy poświęcenie swojego czasu, a czasami wystarczy, że ktoś po prostu nas wysłucha.

Ważna bywa także obecność kogoś lub chociaż świadomość, że nie jesteśmy sami.

Poczucie wspólnoty wiąże się z posiadaniem przez człowieka określonych grup wsparcia społecznego: rodziny, przyjaciół, kolegów, organizacji formalnych lub nieformalnych, duchownych, lekarzy. Dzieje się tak ze względu na następujące rodzaje wsparcia jakie otrzymujemy lub jakiego można oczekiwać. Jednym z nich jest wsparcie emocjonalne polegające na dawaniu werbalnych i niewerbalnych komunikatów wyrażające akceptację, sympatię, wsparcie uczuciowe. Może to być także wsparcie instrumentalne czyli dostarczenie konkretnej pomocy, np. pożyczenie pieniędzy, udzielenie kredytu, załatwienie leczenia w razie potrzeby. Wsparcie informacyjne polega na udzieleniu rad, informacji, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu, np. znalezieniu pracy. Więź z innymi chroni nas przed poczuciem alienacji, wyobcowania i już z tego względu wzmacnia odporność psychiczną.

W badaniach przeprowadzonych w ośrodkach uniwersyteckich USA, Kanady, Anglii zwrócono uwagę, że ludzie otoczeni bliską rodziną, posiadający wielu przyjaciół, należący do różnych organizacji, związani ideologią lub wiarą z innymi cieszą się lepszym zdrowiem, łatwiej dają sobie radę w sytuacjach trudnych i ponoszą mniejsze negatywne konsekwencje sytuacji stresowych wywołanych np. bezrobociem.

  Powrót do: Archiwum