PORADY PRAWNE

 

Czy mogę otrzymać zasiłek macierzyński na drugie dziecko, które urodzę przebywając na urlopie wychowawczym?

 

Osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym korzysta z praw jakie przysługują pracownikom. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby taka osoba nie  mogła otrzymywać należnych jej zasiłków. Tak więc w razie korzystania z urlopu wychowawczego, będzie się należał kobiecie zasiłek macierzyński przez okres odpowiadający długości urlopu macierzyńskiego (w tym wypadku przez okres 18 lub 26 tygodni). Obecnie okresy te wynoszą: 16 tygodni przy pierwszym porodzie, 18 tygodni przy każdym następnym porodzie lub 26 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. Gdyby po drugim porodzie skończył się urlop wychowawczy na pierwsze dziecko, wówczas pracownica może wykorzystać urlop macierzyński przez pozostałą część okresu 18 (ewentualnie 26) tygodni.

 

 

Czy obliczając wysokość odprawy pieniężnej pracodawca może pominąć niektóre składniki wynagrodzenia, np. tzw. trzynastkę? Które ze składników nie są brane pod uwagę przy ustalaniu tej odprawy?

 

Przy ustalaniu wysokości prawa do odprawy pieniężnej wypłacanej pracownikowi zwolnionemu w ramach zwolnienia grupowego, nie uwzględnia się:

-  jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,

-  wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,

-  nagród jubileuszowych,

-  wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy,

-  ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,

-  dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa procesowego,

-  wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia z związku z chorobą zakaźną,

-  nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lab nadwyżce bilansowej,

-  odpraw emerytalnych lub rentowych, albo innych odpraw pieniężnych,

-  wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy (z uwzględnieniem zasad wyrażonych w § 7 – 11 rozporządzenia urlopowego).

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

 Powrót do: Archiwum