Zatrudnienie socjalne (cd)

Katarzyna Wronka

 

Kluby Integracji Społecznej

 

Kluby integracji społecznej mogą być prowadzone przez gminę lub na jej zlecenie przez ośrodek pomocy społecznej lub organizacje pożytku publicznego prowadzące reintegrację zawodową i społeczną. Kluby mają organizować działania o charakterze terapeutycznym, zatrudnieniowym i samopomocowym. W klubach integracji społecznej można organizować i prowadzić w szczególności:

- programy zatrudnienia tymczasowego mające na celu pomoc w znalezieniu pracy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy, u pracodawców, wykonywania usług na podstawie umów cywilno-prawnych oraz przygotowanie do podjęcia zatrudnienia,

- poradnictwo prawne,

- działalność samopomocową w zakresie zatrudnienia, spraw mieszkaniowych i socjalnych.

Uczestnictwo w klubach integracji społecznej jest dobrowolne.

 

Zatrudnienie wspierane

 

Zatrudnienie wspierane oznacza udzielanie pomocy osobie, która jest objęta działaniem ustawy (podlegającej readaptacji zawodowej i społecznej), wyraża się ono w podjęciu pracy na podstawie stosunku pracy lub podjęciu działalności gospodarczej. Zatrudnienie wspierane ma miejsce po zakończeniu uczestnictwa w zajęciach Centrum, czasami w uzasadnionych przypadkach, także przed jego zakończeniem i polega na skierowaniu uczestnika przez powiatowy urząd pracy do pracy u pracodawcy albo w Centrum. Uczestnicy zajęć mogą także podjąć wspólną działalność gospodarczą (na zasadach określonych w prawie spółdzielczym). Zatrudnienie wspierane następuje na wniosek kierownika Centrum, pracownika socjalnego lub uczestnika. Skierowanie do pracy u pracodawcy następuje na podstawie umowy zawartej między starostą właściwym dla siedziby Centrum a pracodawcą. W umowie pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia skierowanego uczestnika, przez okres nie krótszy niż 18 miesięcy, a starosta do refundowania pracodawcy części wypłaconego tej osobie wynagrodzenia przez okres pierwszych 12 miesięcy, w wysokości nieprzekraczającej:

- 80% zasiłku dla bezrobotnych wraz ze składką na ubezpieczenie społeczne, przez okres pierwszych 3 miesięcy,

- 60% zasiłku dla bezrobotnych wraz ze składką na ubezpieczenie społeczne, podczas następnych 3 miesięcy,

- 40% zasiłku dla bezrobotnych wraz ze składką na ubezpieczenie społeczne, w następnych 6 miesiącach.

Te same zasady stosuje się odpowiednio w razie skierowania uczestnika Centrum do pracy w Centrum. Jeśli uczestnicy Centrum zatrudniani są na podstawie spółdzielczej umowy o pracę, to część ich wynagrodzenia przeznaczonego na składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe oraz część kosztów osobowych pracodawcy może podlegać finansowaniu ze środków Funduszu Pracy przez okres 12 miesięcy od dnia zatrudnienia, na podstawie umowy zawartej pomiędzy starostą właściwym dla siedziby spółdzielni a spółdzielnią zatrudniającą uczestnika Centrum.

 powrót do:Archiwum