PORADY PRAWNE

 

Czy likwidacja jednego ze sklepów należących do tego samego pracodawcy może być traktowana jako likwidacja pracodawcy uzasadniająca rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą będącą w szóstym miesiącu ciąży?

 

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z pracownicą w ciąży lub korzystającą z urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. W tym wypadku, jeżeli pracodawcą tej osoby jest firma posiadająca kilka sklepów, wówczas likwidacja jednego z nich nie jest traktowana jak likwidacja pracodawcy i nie uzasadnia wypowiedzenia umowy o pracę w trybie art. 41 1 Kodeksu pracy. W takiej sytuacji pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy będącej w ciąży lub na urlopie macierzyńskim, powinien natomiast przenieść ją do innego sklepu (oddziału) firmy. Jeśli jednak pracodawcą dla tej osoby będzie konkretny sklep, czy oddział firmy, wówczas jego likwidacja stanowi likwidację pracodawcy, bez względu na pozostałe oddziały firmy i ich kondycję finansową. Taka sytuacja uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę w tym trybie. Powyższe zasady mają zastosowanie również do ojca dziecka. Oznacza to, że z ojcem przebywającym na urlopie macierzyńskim nie można rozwiązać ani wypowiedzieć stosunku pracy.

 

 

Czy można zawrzeć z wolontariuszem umowę o pracę na czas wykonania określonej pracy? Czy będą miały wówczas zastosowanie przepisy Kodeksu pracy, czy ustawy regulującej pracę wolontariuszy?

 

Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wyraźnie określa kim jest wolontariusz. Jest to osoba, która ochoczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenie na zasadach określonych w ustawie. Zatem do wolontariuszy, ich świadczeń i zawierania z nimi porozumień będą miały zastosowanie tylko przepisy ustawy z dnia 24 kwietnia br. Nie można zawrzeć z wolontariuszem żadnej umowy o pracę, nawet, jeśli wykonywane świadczenie przypominałoby wykonywanie określonej pracy. Zawarcie każdej umowy o pracę wiąże się z obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę, a wolontariusz wykonuje świadczenia bez wynagrodzenia. I to jest podstawowa różnica pomiędzy zatrudnieniem (nawet krótkotrwałym lub w określonym, wcześniejszą umową, celu), a zawarciem porozumienia z wolontariuszem. Porozumienie, które jest zawierane pomiędzy korzystającym a wolontariuszem, jest poddane przepisom ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Nie można też zawartego porozumienia traktować jak umowy o pracę z wynikającymi z niej prawami i obowiązkami obydwu stron.

 

 

W jakim wymiarze przysługuje urlop wypoczynkowy pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu?

 

Na wymiar urlopu wypoczynkowego nie ma wpływu to, czy pracownik jest zatrudniony na cały, czy tylko na część etatu. Urlop zależy od okresu zatrudnienia, wymiar urlopu od stażu zawodowego pracownika, wymiar zatrudnienia w żaden sposób nie kształtuje tego prawa pracowniczego. Wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy będzie taki sam, jak pracownika zatrudnionego na pełny etat i będzie wynosił:

- 18 dni roboczych – po roku pracy,

- 20 dni roboczych – po 6 latach pracy,

- 26 dni roboczych – po 10 latach pracy.

Pracownikom, którzy są zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy, który świadczą pracę we wszystkie dni pracujące, ale w zmniejszonym wymiarze, udziela się urlopu na takich samych zasadach, jak pracownikom zatrudnionym na cały etat. Natomiast pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy, jeżeli rozkład ich czasu pracy przewiduje większą liczbę dni wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym niż przypadaj okresie łączna liczba niedziel, świąt i dni wolnych od pracy (np. pracującym tylko w niektóre dni tygodnia), należy udzielać urlopu zarówno w dni, które są dla pracownika dniami pracy, jak i w dni, które są dla niego dniami wolnymi od pracy, w takiej proporcji, w jakiej te dni występują w czasie wykonywania pracy, zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

 

powrót do:Archiwum