Porady prawne

 

Czy pracownik, któremu nie przysługuje wynagrodzenie za pierwszy dzień choroby może otrzymać za ten dzień zasiłek chorobowy?

 

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 92 § 1 k.p. pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej łącznie do 33 dni, które jest finansowane przez pracodawcę. Natomiast od 34 dnia choroby, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy finansowany przez ZUS. Z brzmienia art. 12 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie wynika, że za okres niezdolności do pracy – spowodowanej chorobą pracownika, trwającej krócej niż 6 dni, a więc za którą pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenia chorobowe, pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy. Jeśli więc pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie za pierwszy dzień choroby, to nie przysługuje mu także za ten dzień zasiłek chorobowy.

 

 

Czy pracownicy zatrudnieni na pół etatu mogą pracować w godzinach nadliczbowych i pobierać z tego tytułu dodatek taki jak pracownicy zatrudnieni na pełny etat?

 

Zgodnie z art. 133 Kodeksu pracy pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad normy czasu pracy ustalone zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Obecnie kodeksowa norma wynosi 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu. Jeśli pracownik będzie zatrudniony na pół etatu i będzie pracował 4 godziny na dobę, a norma czasu pracy u danego pracodawcy będzie wynosiła 8 godzin, wówczas pracownik – nawet ten zatrudniony na pół etatu – będzie pracował w godzinach nadliczbowych dopiero od 9 godziny czasu pracy. Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie, jak za pracę w godzinach nadliczbowych, nawet gdy będzie wykonywał pracę ponad obowiązującego go wymiaru czasu pracy, określonego w umowie o pracę lecz nie przekraczającego wymiaru czasu pracy obowiązującego w danej firmie. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje tylko zwykłe wynagrodzenie za pracę wykonaną ponad obowiązujący go wymiar czasu pracy.

Takie stanowisko zajął też Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 sierpnia 1985r. (I PRN 64/85; OSNC 1986/5/78), zgodnie z którym pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje za pracę ponad ustaloną normę w umowie o pracę normalne wynagrodzenie bez dodatków z tytułu pracy nadliczbowej. Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych przysługują jedynie wówczas, gdy została przekroczona dzienna lub tygodniowa norma czasu pracy przewidziana w obowiązujących przepisach.

 

 

Czy pracownik zatrudniony na pół etatu ma prawo do odprawy w razie zwolnień grupowych w zakładzie pracy?

 

Do końca tego roku pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy mogą być pozbawieni prawa do odprawy pieniężnej w razie zwolnień grupowych. Jeżeli pracują oni tylko w tej firmie, która przeprowadza zwolnienia grupowe, wówczas dostaną odprawę na takich samych zasadach, jak pozostali pracownicy zatrudnieni na całych etatach. Natomiast jeżeli pracują oni w kilku zakładach pracy, odprawa może im nie przysługiwać. Zależy to od tego w ilu miejscach są oni zatrudnieni i jaki jest łączny wymiar ich czasu pracy. Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 grudnia 1989r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (Dz.U. z 2002r. nr 112, poz. 980 z późn. zm.), odprawa pieniężna nie przysługuje pracownikowi, który nabył prawo do emerytury lub renty, albo który jest zatrudniony w innym zakładzie pracy w pełnym wymiarze czasu pracy lub w kilku zakładach pracy łącznie w pełnym wymiarze czasu pracy.

Pierwszego stycznia 2004 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 94, poz. 844), która zastąpi obecnie obowiązującą ustawę o zwolnieniach grupowych. Zgodnie z przepisami, które wejdą w życie, odprawa będzie się należeć każdemu pracownikowi zwolnionemu w ramach zwolnienia grupowego, bez względu na wymiar jego zatrudnienia i bez względu na to w ilu zakładach pracy jest zatrudniony.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

  powrót do:Archiwum