Obradował Zarząd Regionu

Mieczysław Gójski

 

Ogólnopolska akcja protestacyjna oraz konflikty w niektórych zakładach pracy były dominującymi tematami obradującego 4 listopada br. Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”

Obrady Zarządu rozpoczęto informacją z ostatniego posiedzenia Komisji Krajowej. Stanisław Głowacki – relacjonujący przebieg i tematykę posiedzenia – za główne tematy uznał prowadzoną przez Związek akcję protestacyjną oraz Uchwałę Komisji Krajowej powołującą Ogólnopolski Sztab Protestacyjny. Komisja Krajowa podjęła również decyzję (stosownie do uchwały, ostatniego Krajowego Zjazdu Delegatów) o terminie najbliższego zjazdu. Odbędzie się on 28 – 29 maja 2004 roku i poświęcony będzie jednemu tematowi tj. zmianom w statucie związku. Komisja Krajowa powołała też zespół statutowy związku, który przyjmował będzie propozycje zmian od struktur naszego związku i po ich opracowaniu przedłoży delegatom podczas zjazdu. Wszelkie propozycje można zgłaszać do komisji do końca grudnia br.

W dalszej części posiedzenia przewodniczący Waldemar Bartosz przedstawił wyniki konsultacji przeprowadzone ze strukturami zakładowymi związku w naszym Regionie. Na ankiety odpowiedziało 40% naszych organizacji (w kraju 30%).

Wynika z nich, że około 35% ankietowanych organizacji opowiada się za przeprowadzeniem ogólnopolskiego strajku ostrzegawczego – dwugodzinnego. Dziewięć organizacji jest za strajkiem ciągłym. Zdecydowana jednak większość jest za łagodniejszą formą protestu. Należą do nich: akcja informacyjna, plakatowa, demonstracje pod urzędami administracji państwowej oraz ogólnopolskie manifestacje w Warszawie. Zarząd Regionu postanowił, że o taktyce i kalendarzu protestu zadecyduje Regionalny Sztab Protestacyjny i przyjął stosowną uchwałę.

Zarząd Regionu omawiał również konflikty występujące w niektórych zakładach. Należy do nich ZM MESKO w Skarżysku – Kamiennej. Głównym problemem, który może mieć wpływ na dalsze funkcjonowanie firmy to niemożność skorzystania z tzw. programu offsetowego ze względu na nałożony VAT na nowoczesne inwestycje. Problemem jest również utrzymywanie rezerw strategicznych, na które nie ma pieniędzy z budżetu państwa. Zarząd przyjął w tej sprawie stosowne stanowisko.

Zaniepokojenie Zarządu Regionu wywołuje również sytuacja w zakładach komunikacji miejskich w kontekście prowadzonych przez Urzędy Miast przetargów na usługi transportowe dla mieszkańców. Już w listopadzie do takiego przetargu dojdzie w Kielcach. Jeżeli przetarg ten wygrałaby któraś z firm zewnętrznych, kieleckiemu MPK grozi likwidacja, a to z kolei oznacza utratę 600 miejsc pracy. Zdaniem członków Zarządu władze samorządowe miast powinny zrobić wszystko, aby do tego nie doszło. Zarząd Regionu przyjął stanowisko dot. MPK. Zarząd przyjął również stanowisko dot. strajkującej załogi spółki RESANUS w Jędrzejowie.

Strajkujący pracownicy domagają się wypłaty zaległych wynagrodzeń.

Następne posiedzenie Zarządu Regionu wyznaczono na 2 grudnia br.

powrót do: Archiwum