Pierwsza rocznica odsłonięcia Pomnika Niepodległości

Jerzy Zawadzki

 

Dzisiaj spoglądając na Pomnik Niepodległości ozdobiony słupkami, łańcuchami i w porze nocnej podświetlony, jesteśmy tak samo dumni jak ci wszyscy Polacy, którzy w 1929 roku go budowali. Jest on poświęcony naszym dziadkom, którzy walczyli o niepodległość i zawsze chcieli być wolni. Monument ten ma przypominać przyszłym pokoleniom jaki jest rodowód każdego Polaka, a wypisane na nich słowa BOG-HONOR-OJCZYZNA są drogowskazem w budowaniu teraźniejszości i przyszłości rodaków.

Pamiętamy jak długa, trudna i wyboista była droga do jego odbudowy.

Mogę powiedzieć, że budowniczym Pomnika Niepodległości była Matka Boża Łaskawa Kielecka, to ona wysłuchała naszych próśb i otwarła serca wszystkich Polaków, którzy modlitwą, dobrym słowem i datkami pieniężnymi wspomagali odbudowę.

Dziękuję wszystkim instytucjom, komisjom zakładowym NSZZ „Solidarność”, które pozytywnie odpowiedziały na mój apel. Osobom prywatnym, które włączyły się w odbudowę Pomnika.

Zgodnie z daną obietnicą Komitet Odbudowy Pomnika powołał Zespół Redakcyjny do opracowania Albumu Pamiątkowego, w którym pokażemy piękno świętokrzyskiej ziemi, miasto Kielce dawniej i dziś, szlak Legionów, pomniki.

Zwracamy się do wszystkich, którzy dysponują zdjęciami swoich dziadków, rodziców sfotografowanych przed wojną na ulicach i placach Kielc. Każde zdjęcie zamieszczone w albumie będzie podpisane z jakiej rodziny pochodzi i kogo przedstawia (zdjęcia wypożyczymy, zeskanujemy i zwrócimy właścicielom). Zdjęcia można składać u Pana Antoniego Nowaka zam. ul. Złota 16 tel. 345 50 97 w Kielcach. Wykluczamy zdjęcia publikowane i reprinty. Komitet pragnie aby cena Albumu była niska, dlatego apelujemy do firm aby wpłacały pewne kwoty pieniężne w zamian za umieszczenie loga firmy w Albumie.

Zapraszamy na tegoroczną uroczystość w dniu Święta Niepodległości 11 listopada 2003 roku. J.E. Ks. Biskup Ordynariusz prof. Kazimierz Ryczan o godzinie 11.00 koncelebrować będzie w kieleckiej Katedrze uroczystą Mszę świętą, potem przejdziemy pod Pomnik Niepodległości przy Dworcu PKP.

powrót do: Archiwum