PORADY PRAWNE

 

Czy czas trwania podróży pracownika do miejsca wykonywania  pracy (i z miejsca pracy) jest zaliczany do jego czasu pracy?

 

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 k.p.). Dla pracownika, który został zobowiązany do świadczenia pracy w innym miejscu, niż wskazany w umowie o pracę, czas trwania podróży nie będzie zaliczany do czasu jego pracy. w trakcie podróży pracownik nie wykonuje pracy na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy – a takie właśnie elementy charakteryzują stosunek pracy. Także Sąd Najwyższy (I PR 85/81, OSNC 1982/5-6/76) stanął na stanowisku, iż odbywanie podróży służbowej poza czasem pracy nie przekształca podróży ani w pracę, ani w czas pracy w rozumieniu art. 128 Kodeksu pracy. Przejazdu do miejsca delegowania i z powrotem nie zalicza się do czasu pracy także wtedy, gdy podróż służbowa ma miejsce w dniu wolnym od pracy. Zasada ta jednak nie dotyczy pracowników, którzy wykonują pracę podczas przejazdu – a więc kierowców. Dlatego za pracę może być uważane tylko odbywanie podróży służbowej w „czasie pracy” określonym w rozkładzie czasu pracy pracownika w jego stałym miejscu pracy. Odbywanie podróży służbowej poza „czasem pracy” nie stanowi dla pracodawcy podstawy do wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia za ten czas, chyba, że przepis szczególny przewiduje obowiązek jego wypłacenia lub udzielenia w zamian dnia wolnego.

 

 

W jakich sytuacjach osoba, która wykonuje pracę na podstawie umowy o dzieło podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu?

 

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o dzieło w zasadzie nie są objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Umowa ta występuje jako samoistny tytuł do objęcia takiej osoby ubezpieczeniami. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy umowa o dzieło została zawarta z podmiotem, z którym dana osoba pozostaje jednocześnie w stosunku pracy. Wówczas przychód z umowy o dzieło doliczany jest do przychodu ze stosunku pracy i od tej kwoty są odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne.

 

 

W jakich sytuacjach 6-ciomiesięczny okres pobierania zasiłku chorobowego może zostać przedłużony? O jaki okres czasu można przedłużyć okres pobierania tego zasiłku?

 

Przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stanowią, że zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy.  Jeżeli jednak po upływie okresu zasiłkowego, ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy – okres zasiłkowy ulega przedłużeniu, ale nie dłużej niż o dalsze 3 miesiące. O przedłużeniu okresu zasiłkowego orzeka lekarz orzecznik , na wniosek lekarza leczącego. Osoba, która po wyczerpaniu zasiłków chorobowych jest nadal niezdolna do pracy z powodu tej samej lub innej choroby bez przerwy, lub po przerwie nie przekraczającej 60 dni, i z tego tytułu uzyskuje kolejne zwolnienie lekarskie – nie ma już prawa do zasiłków chorobowych w okresie tych zwolnień. Nie ma też prawa do wynagrodzenia chorobowego na podstawie art. 92 Kodeksu pracy.

 

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

 powrót do archiwum