Porady prawne

 

W jaki sposób należyte dokumentować okresy pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze?

 

Okresy pracy na takich stanowiskach pracy, na których pracownik uzyskuje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę powinny być potwierdzone w świadectwie pracy lub w specjalnym świadectwie pracy w szczególnych warunkach z podaniem nazwy wykazu, działu i stanowiska pracy. Pobieranie tzw. dodatku za pracę w szczególnych lub uciążliwych warunkach, przysługującego na podstawie przepisów o wynagradzaniu za pracę, nie jest podstawą do zaliczenia tego okresu pracy jako uprawniającego do wcześniejszej emerytury. Prawo to daje wyłącznie praca na stanowiskach wymienionych w wykazie zamieszczonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, potwierdzona przez pracodawcę odpowiednim dokumentem.

 

 

W jakich sytuacjach pracodawca ma obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika, który został zwolniony w ramach tzw. zwolnień grupowych?

 

W myśl art. 12 ustawy z 28 grudnia 1989r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (t.j. Dz.U. z 2002r. nr 112, poz. 980 z późn.zm.) zakład pracy w razie ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej, powinien ponownie zatrudnić pracownika, z którym rozwiązał stosunek pracy z przyczyn określonych w art. 1 ust. 1 ustawy, jeżeli pracownik ten zgłosi zamiar powrotu do pracy u pracodawcy w ciągu roku od rozwiązania stosunku pracy.

W myśl przepisów nowelizujących tzw. ustawę o zwolnieniach grupowych, obowiązek ten dotyczy zakładów pracy, zatrudniających co najmniej 20 pracowników, w których następuje zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn ekonomicznych lub w związku ze zmianami organizacyjnymi, produkcyjnymi albo technologicznymi, w tym także, gdy zmiany te następują w celu poprawy warunków pracy lub warunków środowiska naturalnego, jeżeli powodują one konieczność jednorazowego lub w okresie nie dłuższym niż trzy miesiące rozwiązania stosunków pracy z grupą pracowników obejmującą co najmniej:

1)     10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

2)     10 proc. pracowników, gdy pracodawca zatrudnia przynajmniej 100 pracowników, jednakże mniej niż 300 pracowników,

3)     30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia 300 lub więcej pracowników.

Zatem pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, powinien zatrudnić pracownika zwolnionego w ramach zwolnień grupowych w razie ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej, pod warunkiem, że pracownik ten zgłosi zamiar powrotu do zakładu pracy w ciągu roku od dnia rozwiązania stosunku pracy.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

powrót do archiwum