Porady prawne

 

Czy pracownikowi zawsze przysługuje prawo do odprawy emerytalnej lub rentowej w razie rozwiązania z nim umowy o pracę?

 

Rozwiązanie umowy o pracę przed osiągnięciem wieku emerytalnego nie jest rozwiązaniem stosunku pracy w związku z przejściem pracownika na emeryturę i nie uprawnia tym samym od nabycia uprawnień do odprawy emerytalnej. W takiej sytuacji nie zostają spełnione przesłanki do nabycia uprawnień emerytalnych. Także w przypadku zbyt krótkiego okresu zatrudnienia, odprawa nie przysługuje. Podobnie też rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika z winy pracodawcy nie może stanowić podstawy do uznania ustania zatrudnienia za ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę.

Przejście pracownika na zasiłek lub świadczenie przedemerytalne nie stanowi również przejścia na emeryturę, ani na rentę, więc nie może być podstawą do wypłaty odprawy emerytalnej lub rentowej.

Odprawa przysługuje tylko w razie przejścia pracownika na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Nie przysługuje natomiast w związku z przejściem pracownika na rentę rodzinną. Odprawa rentowa lub emerytalna nie przysługuje także w razie uzyskania uprawnień do tzw. renty szkoleniowej, która jest celowym świadczeniem krótkookresowym, a jej celem jest przekwalifikowanie pracownika.

oprac.: Dział Prawny

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ "Solidarność"

powrót do archiwum