Diagnoza na miejscu

Mieczysław Gójski

 

Delegatura Skarżysko-Kamienna była kolejną w Regionie Świętokrzyskim, w której członkowie prezydium Zarządu Regionu spotkali się w zakładach pracy z tamtejszymi organizacjami związkowymi. W spotkaniach, które miały miejsce 22 i 23 września br. brali udział: przewodniczący Zarządu Regionu Waldemar Bartosz, zastępcy – Kazimierz Pasternak, Mieczysław Gójski, sekretarz-skarbnik Krzysztof Borkowski oraz przewodniczący Delegatury Skarżysko – Bogdan Ryś. W niektórych spotkaniach brali również udział członkowie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego: Waldemar Ożóg, Marian Abramczyk i Zbigniew Zaborski. Tamtejsza delegatura liczy 28 organizacji zakładowych i międzyzakładowych, które w sumie zrzeszają około 3 tysiące członków.

Drugiego dnia w siedzibie Delegatury odbyło się podsumowujące zebranie z przedstawicielami wszystkich organizacji związkowych. Z podsumowania tego wynika, że zdecydowana większość przedsiębiorstw, (w których funkcjonuje NSZZ „Solidarność”) jest w dobrej i średniej kondycji ekonomicznej. Najgorsza sytuacja występuje w Metalowej Spółdzielni Pracy SKAMET, Spółdzielni Pracy WKRĘTAKI oraz Kopalni BUKOWA GÓRA. Również największą grupę stanowią zakłady, w których występuje poprawna relacja i współpraca pomiędzy pracodawcą a związkiem zawodowym. Niestety są również pracodawcy, którzy łamią z premedytacją prawo pracy. Polega to np. na nie płaceniu świadczeń ZUS. Taka sytuacja występuje w Spółdzielni Inwalidów SIMKO, Spółdzielni Pracy SKAMET, Spółdzielni WKRĘTAKI oraz Kopalni BUKOWA GÓRA. W trzech zakładach pracodawca nie odprowadza środków na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych a dwóch pracodawców dokonało bezprawnego zawłaszczenia składki członkowskiej. Dotyczy to Spółdzielni WKRĘTAKI oraz ZM MESKO.

W podsumowaniu zauważono również, że niektóre organizacje zakładowe niedostatecznie realizują zalecenia i prawne możliwości dotyczące poprawnego funkcjonowania związku w zakładzie pracy. W kilku przedsiębiorstwach nie zawarto porozumienia z pracodawcą dotyczącego technicznego funkcjonowania związku (biuro, telefon, fax. itp. - art. 33 ustawy o związkach zawodowych). Nie we wszystkich przedsiębiorstwach dokonano wyboru zakładowego społecznego inspektora pracy. W niektórych zakładach szwankuje także informacja. Brak jest np. związkowych tablic informacyjnych nie ma również prenumeraty pisma związkowego – Tygodnika Solidarność.

Z kolei organizacje związkowe oczekują od Zarządu Regionu przeprowadzenia szkoleń związkowych. Oczekiwana tematyka szkoleń powinna dotyczyć finansów związkowych, zmian w prawie pracy oraz zagadnień związanych w BHP. Dotyczy to wszystkich Komisji Zakładowych. Natomiast pracownicy spółdzielni pracy są zainteresowani szkoleniami z zakresu prawa spółdzielczego.

Ciekawą propozycję szkoleń zgłosili związkowcy ze Spółdzielni Inwalidów „SIMKO”. Są oni zainteresowani zmianami w prawie (nie tylko pracy) wynikającymi z dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących zakładów pracy chronionej. Wiedza ta jest konieczna ze względu na nieodległe wstąpienie Polski do tej struktury.

W trakcie zebrania uzgodniono, że Zarząd Regionu zorganizuje szkolenia w siedzibie Delegatury a o terminach szkoleń zainteresowane organizacje związkowe zostaną poinformowane.

Dwudniową wizytę członków prezydium w powiecie Skarżyskim uznano za cenną i potrzebną. Pozwoliła ona przede wszystkim dokładniej i na miejscu zdiagnozować sytuację firm, w których funkcjonuje NSZZ „Solidarność”.

W przyszłości będzie to podstawą do opracowania metod zaradczych, szczególnie w stosunku do tych przedsiębiorstw, które są w trudnej sytuacji ekonomicznej oraz tych pracodawców, którzy łamią prawa pracownicze i związkowe.

powrót do archiwum