Przeciw szykanom i bezprawiu

na XI WZD "Solidarności" Regionu Świętokrzyskiego

 

"Solidarność" nie może milczeć

Kazimierz Pasternak

 

W atmosferze troski o miejsca pracy i respektowania praw pracowniczych, oraz ludzkiej godności odbył się 31 sierpnia 2003r XI Walny Zjazd Delegatów Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność". Miejscem zjazdu był malowniczo usytuowany w podkieleckiej Cedzynie Hotel "Echo" będący własnością Międzywojewódzkiej Usługowej Spółdzieni Inwalidów w Kielcach.

Obrady poprzedziła msza święta odprawiona w Kieleckiej Bazylice Katedralnej, której przewodniczył Biskup Kazimierz Ryczan - Ordynariusz Kielecki. W wygłoszonej homilii przypomniał korzenie "Solidarności", wskazał na pilną potrzebę ciągłego kształcenia młodszego pokolenia i przypomnienia narodowego dziedzictwa związanego z "Solidarnością". "Solidarność" nie może ponosić winy za dosłownie wszystko, co złe. Najwyższy czas mówić prawdę.

Po mszy uczestnicy świętej rocznicowej liturgii przeszli pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki gdzie w asyście dwudziestu czterech sztandarów NSZZ "Solidarność", w tym pocztu sztandarowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zostały zapalone znicze i złożone wiązanki kwiatów. Wiązankę biało-czerwonych kwiatów w imieniu Regionu "Solidarności" Świętokrzyskiej złożył przewodniczący Waldemar Bartosz. Kwiaty zostały złożone także przy płycie upamiętniającej powstanie "Solidarności" w Kielcach.

XI Walny Zjazd Delegatów Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" ocenił wyniki pracy Zarządu Regionu za ostatni rok z uwzględnieniem realizacji uchwały programowej ostatniego WZD. Oficjalnego otwarcia Zjazdu dokonał Waldemar Bartosz - Przewodniczący Zarządu Regionu. Wśród zaproszonych gości byli obecni między innymi Wojciech Lubawski – Prezydent Kielc, Józef Żukowski - Prezes Zarządu MUSI Kielce, Danuta Tchórz - Przewodnicząca Rady Nadzorczej MUSI Kielce i przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Po wyborze Prezydium Zjazdu głos zabrali zaproszeni goście. Zatwierdzony został następnie regulamin i program WZD, zostały wybrane komisje zjazdowe oraz protokolanci. Przewodniczący Waldemar Bartosz złożył sprawozdanie z działalności Zarządu Regionu za rok ubiegły zwracając szczególną uwagę na rosnącą systematycznie liczbę spraw sądowych prowadzonych w imieniu pokrzywdzonych pracowników przez pracowników regionu.

Kilkakrotnie zwiększyła się także ilość różnorakich interwencji zgłaszanych do Działu Pomocy Związkowej Zarządu Regionu. W swoim wystąpieniu wskazał na działania Zarządu Regionu Świętokrzyskiego prowadzone systematycznie na płaszczyźnie promocji związku i pomocy bezrobotnym i pracownikom, którym zagraża utrata pracy. Delegaci po dyskusji przyjęli zdecydowaną większością przedłożoną informację. W wyborach uzupełniających do Zarządu Regionu został wybrany Henryk Dziadek, który będzie zarazem przewodniczącym Delegatury NSZZ "Solidarność" w Pińczowie w miejsce Łukasza Łaganowskiego pełniącego funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów.

Dużo pracy miała komisja uchwał i wniosków. Delegaci zaniepokojeni rosnącym w regionie bezrobociem, skandalicznym, wręcz masowym łamaniem przez pracodawców praw pracowniczych i szykanowaniem pracowników domagali się od Zarządu Regionu i struktur krajowych Związku podjęcia bardziej radykalnych i skutecznych działań broniących pracowników i ich rodziny przed tego rodzaju karygodnymi postawami. "Solidarność" nie po to powstała, aby tolerować nagminne bezprawie, szykany, upodlenia i skazywanie ludzi na margines, mówił jeden z delegatów. Huta Ostrowiec S.A., Huta Stalowa Wola, Stocznie, Fabryka Wagonów w Ostrowie Wielkopolskim, Kopalnie to tylko niektóre przykłady desperackiej obrony miejsc pracy i walka o godność pracownika, która była głównym postulatem dwadzieścia trzy lata temu w bohaterskiej batalii podjętej przez polskiego pracownika o prawdę i wolność. Te bitwy musimy wygrać. Aby to było możliwe musimy każdego dnia być bardziej solidarni, aktywni i respektujący prawo związkowe powiedział Stanisław Głowacki – wiceprzewodniczący Zjazdu. Można sobie wyobrazić nawet strajk generalny w kraju, kilkusettysięczną demonstracją w obronie praw pracowniczych i inne formy protestu, ale pod warunkiem większej mobilności struktur związkowych, odrzucenia wszelkich podziałów i animozji i respektowania dyscypliny związkowej. Z kolei Krzysztof Foremniak - przewodniczący "Solidarności" Huty Ostrowiec S.A. zapoznał Delegatów z bieżącą sytuacją Zakładu i planowanymi działaniami w przypadku fiaska rozmów z przyszłym inwestorem. Podziękował Zarządowi Regionu i zakładowym organizacjom NSZZ "Solidarność" za pomoc i poparcie w dniach strajku. W jednogłośnie przyjętym stanowisku Delegaci zwrócili uwagę na konieczność kontynuowania wszelkich koniecznych działań przez regionalne i zakładowe struktury związkowe w ostatecznym wygraniu batalii o miejsca pracy, prawdę i godność hutniczej pracy. Walne Zebranie Delegatów poparło inne bardzo liczne zakładowe organizacje NSZZ "Solidarność", które podjęły desperacką walkę w obronie miejsc pracy.

Ze zdecydowanym sprzeciwem Delegatów spotkała się propozycja wicepremiera J. Hausnera w sprawie pozbawienia świadczenia przedemerytalnego kolejnych grup pracowniczych. W przyjętym stanowisku Delegaci potępili dotychczasową liberalną politykę gospodarczą rządu faworyzującą jedynie uprzywilejowane grupy nowobogackich i spychające ludzi pracy, bezrobotnych i większość społeczeństwa w nędzę, upokorzenie i wyrafinowany niewolniczy wyzysk, sprzeczny z nauką Kościoła. Delegaci XI WZD Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" wezwali wszystkich Polaków, którym bliskie i drogie są ideały Polskiego Sierpnia do stworzenia frontu odmowy złu i zakłamaniu oraz podjęcia walki o odnowę moralną tworzącą porządek etyczny i ład społeczny. Delegaci podziękowali pracownikom mediów za bezkompromisowość w ujawnianiu afer i wszelkich form bezprawia w naszym kraju. Odśpiewaniem Hymnu "Solidarności" XI WZD Regionu Świętokrzyskiego zakończyło obrady. Przyjęte dokumenty zjazdowe, zgłoszone wnioski stanowić będą dla Zarządu Regionu zobowiązanie do kontynuowania bardziej skutecznej obrony praw i godności ludzi zamieszkujących nasz kraj.

powrót do archiwum