Porady prawne

 

W umowie o pracę zawartej na czas nieokreślony podpisałem klauzulę, iż umowa może zostać rozwiązana za trzy miesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy jest dozwolone wprowadzania dłuższych okresów wypowiedzenia niż wynika to z Kodeksu pracy?

 

Niezależnie od regulacji zawartej w art. 36 § 5 Kodeksu pracy, która zezwala stronom, ustalić umownie dłuższy okres wypowiedzenia w razie, gdy pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, w doktrynie i orzecznictwie wypowiadane są poglądy, według których są to okresy minimalne i mogą być zmieniane wolą stron, z zastrzeżeniem, że postanowienie takie nie będzie dla pracownika mniej korzystne niż przepisy prawa pracy ( art. 18 § 2 K.p.).

 

 

Czy wynagrodzenie za nadgodzinny zostanie uwzględnione przy wypłacaniu zasiłku chorobowego?

 

Zgodnie z art. 36, ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego „Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy”.

Natomiast jako wynagrodzenie rozumie się „...przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe”.

Mając na uwadze powyższe wynagrodzenie z tytułu nadgodzin wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Oprac.: Dział Pomocy Związkowej

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ „Solidarność”

 

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska