Porady prawne

 

Zatrudnienie na czas nieokreślony 5 lat. 28 stycznia otrzymałem umowę zmieniającą wynagrodzenie. Sprawę oddałem do sądu. Sąd utrzymał je w mocy i po 3 miesięcznym okresie wypowiedzenie doszło do skutku 30 kwietnia. Czy należy mi się odprawa z tego tytułu i w jakiej wysokości? Pracodawca jako powód w umowie zmieniającej (wypowiedzeniu) podał przyczynę ekonomiczną, co zresztą potwierdza sąd. Proszę o podanie podstaw prawnych.

 

Zwolnienia z pracy przez pracodawcę z przyczyn nie dotyczących pracownika reguluje ustawa z dnia 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników. Podstawowym warunkiem stosowania tej ustawy jest zatrudnianie przez pracodawcę co najmniej 20 pracowników. Dalszym warunkiem jest rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn nie dotyczących pracownika.

Wysokość należnej odprawy zależy od stażu pracy u danego pracodawcy, pod którym to pojęciem należy rozumieć łączne zatrudnienie bez względu na przerwy. Zakładając, posiadanie 5 letniego stażu u danego pracodawcy, odprawa przysługuje w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia, obliczanego wedle zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

 

 

Na ile można delegować pracownika do innej lokacji firmy bez zmiany umowy?

 

Skierowanie pracownika do pracy w innej miejscowości, czyli w innym miejscu pracy, aniżeli określone w umowie o pracę, może nastąpić na zasadach przewidzianych w art. 42 par. 4 K.p. na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym.

Pod warunkiem oczywiście, że nie spowoduje to obniżenia wynagrodzenia i praca powierzona w tym nowym miejscu jest zgodna z kwalifikacjami pracownika.

 

 

Pracuję w firmie 2,5 roku. Umowę mam zawartą na czas nie określony. Zgodnie z umową obowiązuje mnie 2 tygodniowy okres wypowiedzenia, a według Kodeksu Pracy okres 1 miesiąca. Chcę się zwolnić - który okres wypowiedzenia mnie dotyczy i od kiedy biegnie?

 

Obowiązuje 1 miesięczny okres wypowiedzenia, ponieważ umowa o pracę zawiera postanowienia mniej korzystne od art. 36 K.p. i dlatego w myśl art. 18 K.p, takie postanowienia są nieważne a w ich miejsce stosuje się odpowiednie przepisy kodeksu, w tym wypadku art. 36.

Okres wypowiedzenia liczony w miesiącach musi obejmować cały miesiąc kalendarzowy. W konsekwencji, jeżeli wypowiedzenie zostanie złożone pracodawcy w dniu np. 4 czerwca 2008r. to umowa o pracę rozwiąże się 31 lipca 2008r.

 

 

Chciałabym wypowiedzieć umowę o pracę. W umowie znajduje się sformułowanie „14-dniowy okres wypowiedzenia bez obowiązku świadczenia pracy”. Co to dokładnie znaczy? Czy nie muszę pracować w okresie wypowiedzenia? I czy przysługuje mi wynagrodzenie?

 

Tak, dokładnie to oznacza, że pracownikowi przysługuje 2 tygodniowy okres wypowiedzenia umowy, za który ma prawo do wynagrodzenia, a równocześnie w tym okresie jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy.

Oczywiście, aby nie było jakichkolwiek wątpliwości taki zapis powinien mieć formę pisemną.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że pomimo zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca może polecić pracownikowi, aby w tym, czasie wykorzystał przysługujący mu urlop wypoczynkowy (art. 167/1/ K.p.).

 

Oprac.: Dział Pomocy Związkowej

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ „Solidarność”

 

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska