Porady prawne

 

 

Czy pracownik pracujący w warunkach szczególnych w systemie skróconego czasu pracy z tytułu narażenia na promieniowanie może pracować w nadgodzinach?

 

System skróconego czasu pracy ma na celu ochronę pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych.

W art. 151 Kodeksu pracy ustawodawca wymienił czynniki, których wystąpienie pozwala na pracę ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy tj.:

- konieczność prowadzenie akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

- szczególnych potrzeb pracodawcy.

Oprócz limitów ilościowych i ograniczeń przedmiotowych ustawodawca w art. 151 § 2 K.p. wprowadził bezwzględny zakaz pracy w nadgodzinach przez pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia.

Powyższy przepis nie dotyczy konieczności takiej pracy z powodu akcji ratowniczej lub awarii i w omawianej sytuacji tylko w takich przypadkach pracownik może podjąć zatrudnienie w nadgodzinach.

 

 

Czy pracownik służby BHP ma obowiązek prowadzenia szkoleń z zakresu BHP - podstawowych i okresowych?

 

Do zadań służby BHP należy m.in. współpraca z właściwymi komórkami organizacyjnymi lub osobami, w szczególności w zakresie organizowania i zapewnienia odpowiedniego poziomu szkoleń w dziedzinie BHP. Z takiego zapisu nie wynika, aby obowiązkiem służby BHP było prowadzenie szkoleń podstawowych lub okresowych.

Jeżeli dany pracodawca sam prowadzi takie szkolenia, udział służby BHP może polegać na współuczestniczeniu w opracowaniu programów szkoleń i innych czynnościach organizacyjno-pomocniczych. Szkolenia podstawowe i okresowe wymagają posiadania osób mających predyspozycje wykładowcy i w tym charakterze angażowanych.

Oprac.: Dział Pomocy Związkowej

Zarządu Regionu Świętokrzyskiego

NSZZ „Solidarność”

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska